Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

5000 yıl önce çöl oldu

Bilim insanları Büyük Sahra Çölü'nün 5000 yıl önce ani iklim değişikliği ile yeşil bir bitki örtüsünden çöle dönüştüğünü belirtti.

5000 yıl önce çöl oldu

 

Afrika'nın önemli bir bölümünü kaplayan Büyük Sahra Çölü'nün 5000 yıl önce oluştuğu iddia edildi. Yapılan araştırmada iklim değişikliğiyle birlikte çölleşmenin ani olduğu ve yayıldığı ifade edildi.

Uzmanlar 5000 yıl önce Sahra'nın birçok gölün de olduğu tamamen yeşil bir bitki örtüsüne sahip olduğunu söyledi. Bu bölgede bulunan antik mağaralarda suyun içinde suaygırları, filler ve zürafalar resmedilmiş. Ancak bugün bu bölge tamamen çorak ve insandan yoksun.

Sahra'nın yeşil çağının 11.000 ile 5000 yıl önce sonlandığı tahmin ediliyor. Ama bölgenin kurumasının  iki yüzyılı bulduğu ifade edildi. Uzmanlar bu ani değişimin bütün Afrika kıtasında gerçekleştiğini söyledi.

Birçok üniversiteden bir araya gelen bilim insanları Afrika kıyılarındaki çökelti örneklerini analiz ederek geçmiş 30 bin yılda bölgedeki sulu ve kurak bölümleri takip etti. Bu çökelitler binlerce yıllık tozları içeriyor. Uzmanlar bu çökeltileri inceleyerek o çağlarda bölgenin değişimine ışık tutuyor.

Earth and Planetary Science Letters dergisinde yayımlanan çalışmada uzmanlar Sahra'nın bugünküne göre Afrika'nın Nemli Dönemi'nde beş kat daha az toz emdiğini belirtti.

MIT Yeryüzü, Atmosfer ve Gezegen Bilimleri Bölümü'nden David McGee ve ekibi okyanus içinde biriken çökeltilerin 30 bin yıl önce oluşmuş ve katman katman bugüne geldiğini belirtti. Uzmanlar bunları belli bir teknikle inceleyip zamanla nasıl değiştiğini anlamaya çalıştı.

Cornell Üniversitesi'nden Prof. Natalie Mahowald tozların iklim ve biyokimya için çok önemli aerosoller olduğunu söyledi. Mahowald "Bu çalışma 10 bin yıllık iklim dalgalanmalarını öğrenmemize yardımcı oluyor" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!