Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

5 yıl sonra yürüdü

Samsun'da doğuştan 'kafa tutma ve yürüme denge bozukluğu' olan Batuhan Kalkan, gördüğü tedavi sonrası 5 yaşında yürümeye başladı.

5 yıl sonra yürüdü


Süleyman Kalkan ve Sevgi Kalkan çiftinin çocuğu olan 5 yaşındaki Batuhan, 3 aylık iken kafa tutma denge sorunu nedeniyle 7 aylık olduğunda özel eğitime, 12 aylık iken de Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde fizik tedaviye başladı. Tedavi başlangıcında kafa tutması ve oturma dengesinin olmadığı Batuhan'a hastanede yapılan tedaviler sonrasında 24 aylık iken kafa tutma dengesini, 36 aylık iken de oturma dengesini geliştirdi.
Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Orhan Akdeniz ve Fizyoterapist Can Bozacı ile geçirdiği tedavi süreci ve lokamat cihazı desteğiyle Batuhan 1.5 sene sonunda 5 yaşındaki Batuhan Kalkan bağımsız bir şekilde yürümeye başladı.
Batuhan Kalkan ile yaklaşık 1.5 yıldır çalışmaya başladıklarını belirten Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Fizyoterapisti Can Bozacı, "İlk geldiği zamanlar Batuhan'da oturma ve ayakta durma dengesi yoktu. Yavaş yavaş oturma dengesini sağladıktan sonra, volkır ile yürümeye daha sonra paralel barda ve bağımsız şekilde yürümeye geçtik. İlk başlarda Batuhan birkaç adım atabiliyordu, şu anda ise bağımsız olarak 150 metre kendi başına yürüyebilmekte. Bu durumdan dolayı ailesi ve herkes çok mutlu" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!