Geri 2022'de asgari ücret ne kadar olacak? (ÖZEL HABER)

2022'de asgari ücret ne kadar olacak? (ÖZEL HABER)

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun,''Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız, 2002 yılından bugüne kadar asgari ücretin 16 kat, emekli maaşlarının ise 27 kat arttığını açıkladı. Aslında rakamsal olarak söylenilen tutarlar TL bazında doğru olabilir. Ancak bu rakamları dolar, altın ya da et fiyatları gibi dünyada işçiliğin en ucuz olduğu ülke olarak bilinen Çin ile kıyaslandığımızda, durumun böyle olup olmadığını net bir şekilde görebiliriz. Dövize baktığımızda 2002 yılından bu zamana kadar emeklilerin maaşları, dolar bazında 2.4 oranında artmış. TL bazında 27 kat artmasına rağmen, döviz bazında artışın sadece 2.4 kat olduğunu görüyoruz. Vatandaşın geliri her ne kadar artsa da giderleri daha fazla olduğu için yapılan zammın bir anlamı kalmamış oluyor. Yani paranın satın alma gücü her geçen gün azalmaya devam ediyor.2022 yılının Ocak ayında asgari ücrete tahminen yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapılır. Asgari ücret şu an brüt 3.577 lira, net 2.825 lira. Asgari ücretin 1 Ocak'tan itibaren net 3.500 lira olacağını düşünüyorum. Bu tutar AGİ dahildir. AGİ ile beraber en düşük 3.500 lira olacağını düşünüyorum'' dedi.

20 Eylül 2021 Pazartesi, 08:42 - Bursa Bölge
A
2022'de asgari ücret ne kadar olacak? (ÖZEL HABER)
04:14 2022'de asgari ücret ne kadar olacak? (ÖZEL HABER)

İLGİLİ VİDEO

2022'de asgari ücret ne kadar olacak? (ÖZEL HABER)

SEMA ÜSTÜNTAŞ / BURSADA BUGÜN

Gıda, eğitim, sağlık gibi her alana gelen zamlardan dolayı geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar maaşlarına artış yapılsa da yükselen enflasyonun etkisinden kurtulamıyor.

''KİŞİ EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İLE 2002 YILINDA 8 ÇEYREK ALTIN ALABİLİRKEN, ŞİMDİ 2 TANE ÇEYREK ALTINI BİLE ALAMIYOR''

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun"Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız, 2002 yılından bugüne kadar asgari ücretin 16 kat, emekli maaşlarının ise 27 kat arttığını açıkladı. Aslında rakamsal olarak söylenilen tutarlar TL bazında doğru olabilir. Ancak bu rakamları dolar, altın ya da et fiyatları gibi dünyada işçiliğin en ucuz olduğu ülke olarak bilinen Çin ile kıyaslandığımızda durumun böyle olup olmadığını net bir şekilde görebiliriz. Ülkemizde 2002 yılında asgari ücret 250 liraydı. Brüt asgari ücretle çalışan birisi yaklaşık olarak 7 adet çeyrek altın alabilmekteydi. Bugün asgari ücret brüt 3 bin 577 lira. Şu an asgari ücretle çalışan kişi 4 adet çeyrek altın alabiliyor. Emekliler, 2002 yılında yaklaşık 257 lira emekli maaşı alıyordu. Bugün ise en düşük verilen emekli maaşının bin 500 lira olduğunu biliyoruz. Kişi en düşük emekli maaşı ile 2002 yılında 8 çeyrek altın alabilirken, şimdi 2 tane çeyrek altını bile alamıyor'' dedi.

''EMEKLİ MAAŞLARI TL BAZINDA 27 KAT ARTMASINA RAĞMEN, DÖVİZ BAZINDA ARTIŞIN SADECE 2.4 KAT OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ''

Vatandaşın maaşına gelen zamlara rağmen kazançlarının yeterli olmadığını söyleyen Erdursun''Dövize baktığımızda 2002 yılından bu zamana kadar emeklilerin maaşları, dolar bazında 2.4 oranında artmış. Emekli maaşları TL bazında 27 kat artmasına rağmen, döviz bazında artışın sadece 2.4 kat olduğunu görüyoruz. Çin'de 2002 yılında asgari ücret 50 dolar, yani bugüne denk 400 dolar anlamına gelmektedir. Bu da Çin'de asgari ücretin 8 kat artmış olduğunu gösteriyor. Enflasyonla beraber ulaşım, gıda, konut, eğitim, giyim gibi zorunlu ihtiyaçlarda yaşanan artışlar ülkede emeklilere yapılan zamdan daha fazladır. Bu nedenle 16 kat ve 27 kat şeklinde söylenilen zamların bu kişileri refah seviyelerine ulaştırdığı anlamına gelmiyor. Döviz bazında emekli maaşlarına baktığımız zaman, bırakın 27 kat artışı o dönemde eline geçen para şu anda eline geçmiyor, zararda. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları TL bazında doğru olsa da, döviz bazında bu hesaplamaları yaptığımızda maalesef doğru değil. Vatandaşın geliri her ne kadar artsa da giderleri daha fazla olduğu için yapılan zammın bir anlamı kalmamış oluyor. Önümüzdeki seçim sürecine yönelik açıklamalarda bulunuyorlar, ama artık milletimiz her şeyin fiyatını araştırıyor. Asgari ücret ve emekli maaşı artmış,fakat eğitim, sağlık ve gıda gibi artışlara baktığımızda daha fazlasını görüyoruz. Yani paranın satın alma gücü her geçen gün azalmaya devam ediyor. 2022 yılının Ocak ayında asgari ücrete tahminen yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapılır. Asgari ücret şu an brüt 3.577 lira, net 2825 lira. Asgari ücretin 1 Ocak'tan itibaren net 3.500 lira olacağını düşünüyorum. Bu tutar AGİ dahildir. AGİ ile beraber en düşük 3.500 lira olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


20 Eylül 2021 Pazartesi, 08:42
A