Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

2021 yılı döviz ve altın açısından nasıl olacak? (ÖZEL HABER)

Bu sene doların çok fazla yükselmesiyle Türk lirası önemli ölçüde değer kaybetti. Son dönemin gözde yatırım aracı olan altın ise alıcısını bu sene biraz zorladı. Piyasa Uzmanı Gürsel Durmuş, "Bizler güven verici politikalar içerisinde olursak, son dönemde yapılanlar ciddi bir şekilde sözde icraat ile uyumlu olursa dışarıdan bir para akışının olması da mümkün olur" dedi.

2021 yılı döviz ve altın açısından nasıl olacak? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bu sene Türk lirası dolar karşısında oldukça fazla değer kaybetti.

Doların yükselmesi birçok ürüne zam getirirken vatandaşın da alım gücünü düşürdü.

ABD'de başkanlık seçimleri ve koronavirüs endişesiyle hareketli günler geçiren dolar, geçtiğimiz günlerde ise Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı sonrası biraz düştü.

Piyasa Uzmanı Gürsel Durmuş, 2021 yılı için değerlendirmede bulundu.

"2021 YILININ DAHA İYİ BİR YIL OLMASINI BEKLİYORUZ"

Piyasa Uzmanı Gürsel Durmuş, "2020 yılı Türkiye açısından iyi geçmedi. Döviz ve altın fiyatları aşırı derecede yükseldi ve insanlar kendini koruma güdüsüyle polarizasyon içerisine girdi. Döviz tevdiat hesaplarının tarihi rekorlara ulaştığı ve altının da ciddi yükselişler yaptığı önemli bir yıl oldu. 2021 yılının daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz. Daha iyi geçmesinin yollarından biri, Amerikan dolarının en düşük olduğu, dünyada bol paranın olduğu ve düşük faizlerin olduğu bir dönem olmasını umut ediyoruz. Bizler güven verici politikalar içerisinde olursak, son dönemde yapılanlar ciddi bir şekilde sözde icraat ile uyumlu olursa dışarıdan bir para akışının olması da mümkün olur. Dışarıdan para akışı olduğu müddetçe de daha sakin bir durum olur. Umarız 2020 yılında olduğu gibi dalgalı ve yükseliş içerisinde olan bir süreç olmaz. 2021'de aşı dolayısıyla yaz aylarıyla birlikte etkinin azalması mutlaka olumlu etkileyecektir. Yani 2021 yılı 2020 yılından daha iyi olacak diye düşünüyoruz" diye konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!