Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

2020 son 20 yılın en sessiz yılı oldu!

Küresel bir çalışma üzerinde çalışan bilim insanları, Covid-19 salgınının insan aktivitesini azaltmasıyla verilerin ölçülmeye başladığı son 20 yılda dünyanın en sessiz dönemi olduğunu açıkladı. 33 ülkeden uluslararası bir sismolog grubu tarafından yapılan araştırmada, dünya çapında karantinanın yürürlüğe girmesinden sonra seyahat eden insanlar ve fabrikalar tarafından üretilen ortam gürültüsünde yüzde 50'ye varan bir düşüş tespit edildi.

2020 son 20 yılın en sessiz yılı oldu!

İsviçre merkezli küresel bir araştırmaya göre, Covid-19 sebebiyle insanların karantinaya girmesi 2020 yılını kayıt alınmaya başlanan son 20 yılın en sessiz yılı yaptı.

33 ülkeden uluslararası sismolog grubu tarafından yapılan araştırmada, Covid-19 sebebiyle insanların evlerde karantina altında kalması nedeniyle, seyahat, trafik ve fabrika gibi büyük gürültülerin önemli ölçüde azaldığı açıklandı.

268 İSTASYONDAN 185'İNDE EN DÜŞÜK SES SEVİYESİ

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nden (ETH Zürich) sismoloji uzmanlarını içeren ekip, dünya çapında yer alan 268 sismik istasyondan 185'inde son 20 yılın en düşük ses seviyesinin kaydedildiğini tespit etti.

Karantina sebebiyle azalan otobüs ve tren seferlerinin, uçak seferlerinin azalmasının ve fabrikaların çalışmalarını durdurması ya da azaltmasının kentlerdeki gürültüyü en az yüzde 50 oranında azalttığı tespit edilen araştırmada, karantinadaki ses seviyesinin dünya çapında en sessiz dönem olarak kabul edilen Noel döneminden daha sessiz olduğu ortaya çıktı.

Sismolog John Clinton, son 20 yılı kapsayan veri arşivlerine atıfta bulunarak, "Kapatma dönemindeki haftalar, kayıtlarımızdaki en sessiz dönemdi. İnsan gürültüsü sürekli artarken, bu dönemin çok uzun zamandır en sessiz dönem olması çok muhtemel" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!