Geri 15 yıldır evinde baktığı sazan balığını doğal ortama gözyaşlarıyla bıraktı

15 yıldır evinde baktığı sazan balığını doğal ortama gözyaşlarıyla bıraktı

Zonguldak'ta bir amatör balıkçı 15 yıl önce yakaladığı ve evladı gibi baktığı sazan balığını, "Yaşlandı" diye doğal ortamına bıraktı.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 14:25 - Bursa Bölge
A
15 yıldır evinde baktığı sazan balığını doğal ortama gözyaşlarıyla bıraktı
45270-15-yildir-evinde-baktigi-sazan-baligini-dogal-ortama-gozyaslariyla-birakti-4e490265f34cb.flv

Baraja bırakılan dev balığın geri dönmesi ise görenleri hayretler içerisine düşürdü.

Kozlu beldesine bağlı İhsaniye Mahallesi'nde ikamet eden 41 yaşındaki amatör balıkçı Abdulkadir Altuntaş, 15 yıl önce Ulutan Barajı'ndan yaklaşık iki kilogram ağırlığında sazan balığı tuttu. Boyu on santimetre uzunluğunda olan balığı, diğer balıklar ile birlikte evinin önündeki beş metre kare havuzunda beslemeye başlayan Altuntaş, balığını ciğer, haşlanmış yumurta ve mısırla besledi.

Uzun yıllar Altuntaş Ailesi tarafından beslenen balığın boyu yaklaşık 70 santimetreye, ağırlığı ise 25 kilograma ulaştı. Amatör balıkçı Abdulkadir Altuntaş ise evladı gibi baktığı balığını 'Yaşlandı' diye doğal ortamına bırakmak istedi.

Havuzdan aldığı balığı bir çuvala koyan Altuntaş, ailesi ve balık ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Büyük sevgi gösterdiği balığını öpen Altuntaş, Ulutan Barajı'nın yolunu tuttu. Altuntaş, 15 sene önce Ulutan Barajı'ndan yakaladığı balığını tekrar doğal ortamına bırakmak istedi. Ayakkabıları ile suyun içine giren Altuntaş, balığını da suyun içine bıraktı. Balığını son kez öpen Altuntaş, "Bundan sonrası sana ait. Oltalara yakalanmıyorsun, onlara başka balıklar yakalansın" dedi. Kısa süreliğine suda dolaşan balığın tekrar Altuntaş'a geri gelmesi ise izleyenleri hayretler içerisinde bıraktı. Balığı tekrar sudan alan Altuntaş, "Gel babaya yavrum gel" diyerek balığını kucağına aldı. Son bir kez daha vedalaşan Altuntaş, balığı tekrar suya attı. Dev sazan balığı ise suyun içinde gözlerden kayboldu.

EVLADIM GİBİ BAKTIM

Balığı uzun yıllardan bu yana beslediğini ifade eden iki çocuk babası Abdulkadir Altuntaş, herkesin balığı kendisinden istediğini ancak balığı kimseye vermediğini ifade etti. Balığı yaşlı olması sebebiyle baraja bıraktığını ifade eden Altuntaş, "Balığı ben 1996 yılında barajdan yakaladım. O zaman küçüktü, tahminen 15 senden bu yana bu havuzda bu balığı büyüttüm. Şu anda 16/18 kilo arasında ağırlığı var. Biraz yaşlandı. Biz bunun bundan sonraki yaşamını doğal ortamına sürdürülmesi için böyle bir karar aldık. Bu balığı serbest bırakmaya karar verdik. Balığı benden isteyen oldu. Satmamı istediler, kesmemi istediler. Bir evlat gibi baktık. Ayrılmak kolay olmadı. 15 senenin nasıl geçtiğini anlamadım. Daha dün gibi küçük bir yavruydu. Bir buçuk gibi kilosu vardı. Yaşlandı, 15 sene ben tuttum bir o kadarda doğal ortamında büyüdüğünü sayarsak yaşı 25 vardır" diye konuştu.
 

Diğer Bursa Haberleri - Bölge Haberleri için tıklayın


15 Ağustos 2011 Pazartesi, 14:25
A