Geri 100 kilometrede 2 lira yakıyor

100 kilometrede 2 lira yakıyor

Malkoçlar Otomotiv ve ODTÜ işbirliğiyle geliştirilen Etox'un elektrikli modeli "Etox E-V", 100 kilometrelik mesafeye 2 liralık enerji kullanarak ulaşıyor.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:10 - Ekonomi
A
100 kilometrede 2 lira yakıyor

Kamuoyunda "Yerli Ferrari" olarak nitelenen Etox'u üreten Malkoçlar Otomotiv, ODTÜ işbirliğiyle otomobilin elektrikli modeli "Etox E-V"yi üretti. "Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili" olarak tanımlanan ve 100 kilometrelik mesafeye 2 liralık enerji kullanarak ulaşan araç, evlerdeki prizlerde şarj olabilmesiyle de dikkati çekiyor.

Malkoçlar Otomotiv Mühendislik ve Ar-Ge Müdürü Özer Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk otomotiv sektörünün sahip olduğu birikim ve gücü yerli otomobile dönüştürülmesinin önemli olduğunu söyledi.

Kendilerinin yaklaşık 6 yıl önce yerli otomobil hedefiyle yola çıktığını ve ürettikleri 5 modeli kamuoyunun beğenisine sunduklarını ifade eden Arslan, son olarak ODTÜ işbirliğiyle Etox'un elektrikli modeli "Etox E-V"yi geliştirdiklerini bildirdi.

TAM DOLU ŞARJLA 150 KİLOMETRE
"Etox E-V"nin "Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili" olduğunu dile getiren Arslan, araçla ilgili şu bilgileri verdi:

"Herhangi bir evdeki prizi 6 ila 8 saat kullarak normal, yüksek amper veren bir elekrik panosunu 45 dakika kullanarak ise aracımızı hızlı şarj edebiliyoruz. Şarjın ardından tam dolu konuma gelen Lidyum akülerin yüksek güçlü elektrik motorunu çalıştırmasıyla hareket eden araç, 120 ila 150 kilometre arasında menzil alabiliyor. Tekrar tekrar yaptığımız hesaplamalara göre aracımız, 100 kilometrelik mesafeye 2 liralık enerji kullanarak ulaşıyor. Bu çok ekonomik rakam olmasına karşın bizim için yeterli değil. Seri üretimde 100 kilometreye 2 liranın altındaki bir maliyetle ulaşmak istiyoruz."

DÖNÜP TEKRAR BAKIYORLAR
Aracın test sürüşlerinin devam ettiğini ve Ankara trafiğinde aracı bizzet kendisinin kullandığını belirten Arslan, aracın hem tasarımı hem fıstık yeşili rengi hem de "Türkiye'nin ilk elektrikli otomobili" çıkartmasıyla dikkatleri çektiğini söyledi.

Arslan, özellikle gençlerin "Etox E-V"ye gösterdiği ilginin kendilerini oldukça memnun ettiğini anlatarak, "Bakan dönüp bir daha bakıyor. Daha sonra yanımıza gelip önce markasını sonra nasıl şarj edildiğini soruyorlar. Yerli üretim ve Etox'un yerli bir marka olduğunu duyunca ilgilerinin daha da arttığını ve keyiflendiklerini görüyoruz. Tüm bu ilgi ve destek karşısında bir an önce seri üretime geçmek için sabırsızlanıyoruz" diye konuştu.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:10
A