Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

10 Şubat 2021 Çarşamba, 15:21

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Yaman Kaya

Türkiye'nin uzay yolculuğuna Bursa damgası! Ziyaret edilecekler listesinde ilk sıraya alın

Yaman Kaya

yamankaya@bursadabugun.com

Bursa; yakın tarihinde hayal kırıklığı ile noktalanan, bazıları hiç gerçekleşmeyen çok sayıda projeye tanıklık etti.

Popülist söylemler, çocukluk düşleri, vaat aşamasında kalmasına şükrettiğimiz akla zarar işler, kent suçları, ihanetler...

Neler görmedik ki?

Belki bunların etkisi, aslında çokça da muhalefet yapmanın dayanılmaz hafifliğiyle bilhassa son dönemde; kentin, hatta genel manada ülkenin menfaatine olan çalışmaları görmezden geliyor, hak ettikleri değeri vermiyoruz.

Oysaki Bursa'da gerçekten zamanın ötesinde önemli projelere de imza atılıyor.

Söz konusu çalışmaları destelemek, geleceğe yön veren işlerle anılmak, Bursa için oldukça kıymetli.

Zira marka kent olmanın yolu bu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) 2013 yılında ortaya koyduğu vizyonla hayata geçen Türkiye'nin ilk uzay temalı eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) ülkenin gündemine oturdu.

Türkiye'de yine bir ilk olan Milli Uzay Programı hedeflerini kamuoyuna duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Bursa'ya kazandırılan GUHEM'e de yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GUHEM'in 2020 yılında Bursa'da hayata geçtiğini belirterek, bu tür yatırımlarla uzay çalışmalarının gençler ve araştırmacılar nezdinde cazibesinin artmasını hedeflediklerini vurguladı.

Türkiye, 2023 yolunda kararlı.

Uzaya yolculuk gerçekleşecek.

Ay'a gidilecek.

Seneler önce bu vizyon doğrultusunda çalışma başlatıp, GUHEM'i Bursa'ya kazandırmak takdiri fazlasıyla hak ediyor.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, GUHEM'le ilgili son yaptığı açıklamada "Bizleri yüksek teknolojili üretim ve sanayideki dönüşüm hedeflerimize taşıyacak temel dinamiklerden biri de özgüveni yüksek gençlerimizle hayallerdeki sınırları ortadan kaldırmak ve yeni neslin yüreklerinde uzay ve havacılık konusunda heyecan oluşturmaktır. Oda olarak 2013 yılında ortaya koyduğumuz hedef ve vizyonla Bursa'mız için bir hayali daha gerçekleştirdik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri, Büyükşehir Belediyemiz ve TÜBİTAK'ın iş birliğiyle kentimize kazandırdığımız GUHEM, Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizi uzay ligine taşıma kararlılığı doğrultusunda uzay ve havacılık yolculuğunda Bursa'ya yeni bir misyon yüklemektedir" ifadelerini kullandı.

Proje gündeme geldiğinde "Bursa, Türkiye'nin uzay üssü olacak" mottosuyla dalga geçenler hata yaptıklarının farkına geç de olsa herhalde dün vardı...

Burkay'ın açıklamasında dikkat çeken önemli bir detay da var.

Burkay, "Özellikle otomotiv ve makine gibi sektörlerdeki firmaların üretim yeteneklerini uzay, havacılık, savunma, nano teknoloji, kompozit malzemeler ve mekatronik gibi ileri teknoloji gerektiren alanlara dönüştürmeyi hedefledik. BTSO çatısı altında kümelenme modeliyle bir araya gelen firmalarımız, ROKETSAN, HAVELSAN, ASELSAN, TAİ ve TEİ gibi savunma sanayinin en önemli kuruluşları için alt sistem üreticileri ve tedarikçileri haline geldi."

İşte bu vizyon; Türkiye'nin uzay yolculuğundaki kararlılığında Bursa'yı kritik dinamiklerden biri haline getirdi.

GUHEM, pandeminin etkisinin azalmasıyla misafirlerini ağırlamaya başlayacak.

Merkezi, geçtiğimiz günlerde ziyaret etme ve GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu'yla sohbet etme fırsatı buldum.

Mirahmetoğlu, gerçekten değerli bir bilim insanı.

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri mezunu.

Çin Beihang Üniversitesi'nde Uzay Çalışmaları alanında eğitim almış, yüksek lisansını Fransa'da International Space University'de 'Uzay Proje Yönetimi' üzerine yapmış, halen Milli Savunma Üniversitesi Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü'nde doktora çalışmalarına devam eden bir isim.

Mirahmetoğlu, Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk yer gözlem uydusu olan Göktürk-1 projesinde de Yönetim Danışmanı olarak görev üstlendi.

GUHEM'le ilgili fark yaratacak çok sayıda planlaması var.

O da sabırsızlıkla pandeminin hafiflemesini ve merkezin ziyaretçi kabul etmeye başlamasını bekliyor.

GUHEM'in dikkat çeken mimarisinin uluslararası jüri kurulu tarafından bugünün ve geleceğin en iyi yapılarının seçildiği 2019 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri'nde (European Property Awards 2019) "Kamusal Yapılar" kategorisinde ödüle layık görüldüğünü de belirtelim.

Bursalılar, normalleşme başladıktan sonra yapılacaklar listesinde ilk sıralardan birini mutlaka GUHEM'i ziyaret etmeye ayırın.

Pişman olma olasılığınız bir hayli düşük...

Ay'da yürümeyi bile deneyimleyebileceğinizi unutmayın!

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da sıklıkla GUHEM'in öneminden söz ediyor.

Bakan Varank'ın geçtiğimiz günlerde son dönemin popüler uygulaması Clubhouse'ta uzay temalı sohbetine denk geldim.

GUHEM Genel Müdürü Mirahmetoğlu da konuşmacılar arasındaydı.

Bakan Varank, merkezi yakın zaman içinde yeniden ziyaret edeceğini ve henüz hazır olmadığı için deneyimleyemediği alanları da gezeceğini söyledi.

Mirahmetoğlu, normalleşmenin ardından merkezin eksiksiz olarak açılacağını ifade etti.

Gökyüzüne meraklıysanız, Mirahmetoğlu'nu Clubhouse'ta da takibe alın.