Tam kapanma süreci alarm veriyor! Bursa'da kaç kişiye ceza kesildi?

03 Mayıs 2021 Pazartesi, 13:32
A

Ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak buhran içeren dönemlerde hatalı hamlelerin peşi sıra gelmesi telafisi güç sonuçları ortaya çıkarabilir.

Yanlış karar silsilesinin en vahim neticelerinin başında halka "doğru yönetilemiyoruz" algısının yerleşmesi gösterilebilir.

Pandemi sürecinde öylesine akıl almaz hamlelere tanıklık edildi ki acaba kasıt mı var sorusu da sıkça akıllara geldi.

Sadece son günlere baktığımızda bile Çalışma İzin Görev Belgeleri meselesi, çek düzenlemesinin yol açtığı tepki, esnafın korunmasının il idarecilerinin insafına bırakılması gibi şaşırtıcı gelişmeleri hep birlikte gözlemledik.

Tam kapanmanın aslında kısmi olması, virüsün bir yandan öldürmeye devam ederken halkın maddi anlamda da canının burnuna gelmesi, tüm bunların ötesinde başka coğrafyada değil yine bizim topraklardaki turizm merkezlerinde düzenlenen korona partileri, eşitlik duygusunun maksimum düzeyde zedelenmesi...

Normalleşmeye geçtiğimiz anda ağır yaralı toplumsal algı da tedavi edilmeyi bekleyecek.

"Zor"u eylemleriyle daha da "güç" kılanlar, akılcı davranmamayı sürdürürlerse şimdikinden daha kötü bir tabloyla yüzleşecek.

Onarılması pek de mümkün olmayan...

BURSA'DA KAÇ KİŞİYE CEZA UYGULANDI?

Edindiğim bilgiye göre 29 Nisan Perşembe akşamı başlayan tam kapanmadan bugüne kadar Bursa'da kısıtlamalara uymayan 5 kişiye adli işlem uygulandı.

Tam 1.023 kişiye ise idari işlem gerçekleştirildi.

Şehrin pek çok noktasında, farklı saatlerde denetlemeler yapılıyor.

En büyük uygulama merkezi ise Bursa'da trafiğin kalbi konumundaki Acemler'de oluşturuldu.

Şerit daraltılması, araçlardakilerin belgelerinin sorgulanması haliyle trafiği sıkıştırıyor.

Kontrol noktalarında oluşan uzun kuyruklar izinli olarak işe gitmek veya mesaiden eve dönmek için yola çıkan vatandaşların tepkilerine sebebiyet veriyor.

Kornalı protestolar da gerçekleştirilmeye başlandı.

Ramazan ayında sıcak havanın da etkisiyle anlayış düzeyi adeta sıfırlansa da kimsenin keyfi olarak denetleme yapmadığını unutmayıp, hoşgörüyü elden bırakmamak gerekiyor.

Tahammül sınırı zorlanan sadece bizler miyiz?

Polis ekipleri hakikaten büyük özveri ile çalışmalarını ilk günden bu yana sürdürüyor.

Bir seneyi aşkın süredir her koşulda sokakta olan, izinlinin kaprisi, izinsizin aymazlığı ile gece-gündüz demeden uğraşan kolluk kuvvetlerinin hangi koşullarda mesai yaptığını da düşünmeliyiz.

Zira empatiden yoksunluk büyük insani noksanlıktır.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları