"Nilüfer'de gülümsemeye devam!"

05 Aralık 2018 Çarşamba, 14:51
A

Bursa'nın Nilüfer ilçesi kentin tartışmasız en yaşanılabilir yeri.

Nilüfer'i bir marka haline getiren Başkan Mustafa Bozbey, halktan gelen büyük talebin ardından Büyükşehir adaylığına doğru yola çıktı.

CHP'nin Bursa'daki Büyükşehir adayını resmi olarak ilan etmesine de artık kısa bir süre kaldı.

Sürecin gecikmesinin sebebi diğer partilerin siyasi hamlelerinin değerlendirilmesi.

Öte yandan Bozbey'den sonra Nilüfer'de seçmenin karşısına kiminle çıkılacağı hala yerel siyasi kulislerin ilk sıradaki gündem maddesi.

Bunun nedeniyse neredeyse her gün yeni bir ismin ortaya atılması.

Gelinen süreçte son durumu CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal'la görüştüm.

Çarpıcı mesajlar veren Tansal Başkan, "Adayımız önümüzdeki hafta sonuna kadar netleşir. Teknik tecrübesi olan, kent mimarisini bilen, siyasi deneyimi yüksek, Nilüfer halkını gülümsetmeye devam edecek bir adayımız olacak. Adayımızın herkes tarafından kabul görecek bir isim olacağından kimsenin şüphesi olmasın. İnce eleyip, sık dokuyoruz. En iyi adayı çıkaracağımızdan emin olabilirsiniz. Nilüfer'de gülümsemeye devam" dedi.

Tansal Başkan'ın söylemleriyle işaret ettiği aday tek bir isme çıkıyor: Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgay Erdem.

Erdem, Yüksek Seçim Kurulu'nun, yerel seçimde  aday olmak isteyen belediye başkan yardımcılarının da görevlerinden istifa etmeleri gerektiğine dair verdiği karardan ötürü geçtiğimiz hafta görevinden ayrılmıştı.

Bir son dakika değişikliği gerçekleşmezse Başkan Bozbey'in CHP'den Büyükşehir adaylığı resmi olarak ilan edildikten sonra Nilüfer, Erdem'e emanet edilecek.

Şu an için tablo bu ancak Nilüfer'de her saat kritik. Sürprizlere herkes hazır olmalı.

CHP-İYİ Parti yerel seçim ittifakının Bursa'ya nasıl yansıyacağını da iyi takip etmek şart.

Eski Bal-Göç Başkanı, Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Balkan, İYİ Parti'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

Uludağ Üniversitesi'ndeki görevinden istifa eden Emin Hoca, daha önce kendisiyle yaptığım görüşmede "Mustafa Bozbey Büyükşehir adayı olursa karşısına çıkmam" demişti.

Adaylığını açıkladıktan sonraysa "Genel merkezden gelen yoğun istek üzerine başvuru yaptım. Kesinleşen bir durum yok" ifadelerini kullandı.

İttifak olursa İYİ Parti cephesinin Büyükşehir yarışına CHP çatısı altında girmek istediği biliniyor.

Bu durumda Balkan, başkan yardımcılığı talebini gündeme taşıyacak gibi duruyor.

Peki, aksi senaryo gerçekleşirse ne olacak?

Yerel seçimlere yönelik işbirliği için CHP ile İYİ Parti arasındaki teknik görüşmeler tamamlanmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve  İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in bir araya gelerek yapacağı son değerlendirme Bursa'nın durumunu netleştirecek.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları