Hasta artışının hız kesmediği Bursa'da beklenen oldu!

21 Ekim 2020 Çarşamba, 12:23
A

Pandemi sürecinde atılan normalleşme adımlarının ardından hasta artışının bir türü durdurulamadığı Bursa'da durumu kontrol altına almak için düğmeye basıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkçı görevden alındı.

Kaşıkçı'nın yerine Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz atandı.

Yavuzyılmaz, sağlık camiasında sorunlara hızlı çözüm üreten yaklaşımlarıyla bilinen bir isim.

Bursa'daki işiyse hayli zor.

Zira sürekli dile getirildiği gibi Kovid-19 salgınıyla mücadelede kent sınıfta kaldı.

Beklenen koordinasyon bir türlü sağlanamadı.

Virüsle tanıştığımız Mart ayından bu yana aradan geçen uzun süre zarfında Kaşıkçı'nın liderliğinde ilçelerde gerekli aksiyonlar alınamadı.

Kamu/özel fark etmeksizin kentteki sağlık emekçilerinin tamamı insanüstü gayretle virüsle savaşırken toparlayıcı hamleler atılamadı.

Sonuçta karşımıza Türkiye'de hasta artışında zirveye yerleşen bir Bursa tablosu çıktı.

Artık bu fotoğrafı değiştirme zamanı!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından Bursa İl Sağlık Müdürü olarak görevlendirilen Fevzi Yavuzyılmaz'la görüştüm.

Yavuzyılmaz, "Sonuçta Sayın Bakanımızın böyle bir tasarrufu oldu. Bursa'yla ilgili bizi görevlendirdi. Bursa'da yoğun bir süreç yaşanıyor. Birinci gündemimiz bu dönemde yüzyılda bir yaşanan pandemiyle büyük bir mücadele vermek. Bugün öğleden sonra hızlıca göreve başlayacağız. İnşallah Allah utandırmaz" dedi.

Bursa'nın yeni İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz'ın can alıcı cümleleri ise şöyleydi:

"Sağlık teşkilatı, sivil toplum, vatandaşımız, bürokrasi bileşenleri ile topyekûn mücadele vereceğiz. Pandemide başarı tek başına gelmez. Birlikte kol kola, omuz omuza mücadele verirsek bu süreci başarmış olacağız. İnşallah da böyle olacak. Hep beraber sürece katkı vereceğiz. Sorumluluğun yoğunluğu tabii ki bizde. Ancak sivil toplum kuruluşları, vatandaş, kurumlar, bürokrasi herkesin katkı vermesine ihtiyaç verilen bir sürecin içindeyiz. Direksiyonda biz olacağız. Ancak bir aracı düşünün. Yolcusu, mazotu, bakımı olmazsa direksiyonda olmanın bir anlamı yok."

Bakan Koca'nın Bursa'da süreci toparlamak için Yavuzyılmaz tercihi önemli.

Yavuzyılmaz, doğru adımları atarsa hasta artışının önüne geçip, kenti riskli iller arasından kurtaracak potansiyele sahip biri.

Başarılı olması hepimiz için oldukça hayati...


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları