Gülümseyin, Bursa'dasınız!

28 Aralık 2018 Cuma, 09:26
A

CHP'nin 4 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilecek Parti Meclisi toplantısında kamuoyuna resmen duyurulacak.

20 yılda Nilüfer'i marka kent haline getiren Başkan Mustafa Bozbey, CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçmenin karşısına çıkacak.

CHP'nin Nilüfer adayı ise Turgay Erdem olacak.

Başkan Bozbey, Bursada Bugün'ü ziyaretinde çarpıcı mesajlar verdi.

Bozbey, "Ankara'da Nilüfer'le ilgili bir önerim oldu. Turgay Erdem. Genel merkezde de sıcak baktılar. 20 yıldır biz bu kentteyiz, 15 yıldır da beraber omuz omuza Nilüfer'de birlikte görev yaptık. Bizim yönetim sistemimizi, bugüne kadar hangi hizmetleri nasıl ürettiğimizi bilen bir arkadaşımızın devam etmesi kadar doğal bir şey yok" dedi.

Peki, adayı açıklanmayan diğer ilçelerde kimlerle yola çıkılacak?

CHP Bursa'da gözler Mudanya'ya da çevrilmiş durumda. 

Zira mevcut Başkan Hayri Türkyılmaz'ın göreve devam edip etmeyeceği tartışılıyor. 

Ankara'dan gelen son bilgilere göre Türkyılmaz'ın bir dönem daha CHP'nin Mudanya adayı olarak seçmenin karşısına çıkacağı ifade ediliyor.

Başkan Bozbey, diğer adayların durumuna ilişkin "Mudanya'yla ve diğer ilçelerle ilgili genel merkezin en doğru kararı vereceğini düşünüyorum. Genel merkezin alacağı karara önce ülkemizi, geleceğimizi düşünerek saygı duymamız lazım. Nasıl karar alınırsa, alınsın. Doğrudur, yanlıştır vs. Bazı şartlar vardır. Uyup, uymamıştır ona göre bir karar alınmıştır. Ben de bilmiyorum açıkçası 4 Ocak'ta ne karar çıkacak" yorumunu yaptı.

Bursa'yla ilgili genel bir çerçeve de çizdi Başkan Bozbey.

Özellikle çevreye ilişkin vurgusu önemliydi:

"Bursa, 3 önemli sorunla karşı karşıya. Bunlar trafik sorunu, planlama anlamında kentleşme sorunu ve çevresel sorunlar. 2019 yılına giriyoruz hala Nilüfer Çayı kirli akıyor. Bunu kabul etmek, doğru olarak değerlendirmek mümkün mü? Ağırlıklı olarak Osmangazi ve Yıldırım'daki insanlarımız, çocuklarımız kirli havayı soluyor. O çocuklar kükürt oranı yüksek havayı solumak zorunda kalıyorlar. O çocukların, insanlarımızın sağlığı büyük tehlike altında. Bu havayı soluyan insan nasıl sağlıklı yaşayabilir? Rahatsızlıkların olmaması mümkün değil. Bildiğin kükürt soluyorsun."

"Bursa kentin içinde nüfus olarak büyümemeli" değerlendirmesinde bulunan Başkan Bozbey, "Bunun cezasını fazlaca çektik. Eskiden Yeşil vardı, Emirsultan, Tophane, Altıparmak vardı. Merinos evleri vardı, Çarşamba pazarı dediğimiz. İnsanlar kötü yapılaşmadan kaynaklı oralardan kaçtılar. Çekirge, Kükürtlü'ye doğru geldiler. Kötü yapılaşmanın baskısından. İnsanların sokağa çıktığında nefes alabileceği ortamlar azaldı. Nefes alabileceği ortamlara kaçmaya başladılar. Oralarda yoğunlaşma başladı bu kez nereye kaçtılar. Nilüfer'e Bademli'ye kaçmaya başladılar. Nilüfer'deki nüfusun son yıllardaki en önemli artış grafiği Osmangazi ve Yıldırım'dan gelenlerle oldu. Kent içinden göçle Nilüfer'in nüfusu arttı. Sebep? Çünkü insanlarımız orada çoluk çocuğuyla kendisine yaşamsal alan olarak baktığında daralıyor ve mutlu, huzurlu değil. Ne yapıyor oradaki halk? Bari çocuğumla birlikte huzurlu, mutlu, güven duyabileceğim bir yerde yaşayayım diyor o yüzden Nilüfer'e geliyor. Kenti kentin içinde; Emirsultan'ı, Yeşil bölgesini yenilerken oradaki o iki katlı güzel yapıları yıktılar yerine beş katlı binalar yaptılar. Yolu genişlettiler mi? Hayır. Otopark yaptılar mı? Hayır. Bursa'nın kentsel sorunu uzun yıllar öncesine dayanarak geliyor. Ama biz halen daha son 15 yıldır da kentin içindeki nüfusu çoğaltmaya çalışıyoruz. Doğru değil ki" dedi.

"Gülümseyin Nilüfer'desiniz" sloganını zihinlere kazıyan Başkan Bozbey, artık "Gülümseyin Bursa'dasınız" dedirtmek için hedefe kilitlenmiş durumda.

Her zamanki gibi kararlı ve kendinden emin.

Aslında Büyükşehir yolculuğundan sonra da programında herhangi bir değişiklik olmadı Bozbey'in.

Yine halkla yan yana; açılışta, düğünde, makamı mahallerde her zaman her yerde vatandaşlarla iç içe.

Başkan Bozbey'in 31 Mart'a ilişkin mesajıysa şöyle:

"Biz yerelde yönetici seçiyoruz. Devletin başına bir parti gelsin de bu partinin ilkeleri doğrultusunda ülke yönetsin denmiyor. Biz yıllardır her zaman da aynı şeyi söylüyoruz. Hiçbir partinin adını anmayız. Biz Bursa'nın adayı olarak yola çıkıyoruz. Bursalıların tamamından oy istiyoruz. Halkımız da yerelde ulaşabileceği, sorunlarını çözebilecek ve bir program açıklandığında da evet benim arzuladığım istediğim program budur diyebileceği adayı desteklemeli. Diğer partilere oy vermiş herkese sonsuz saygımız var. Bursa'nın sorunlarına çözüm olabilecek kişiyi seçmek gerekli."


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları