EYT'lilerin haklarını artık verin!

20 Kasım 2018 Salı, 12:02
A

Bu insanlar sizden kazanılmış haklarını istiyor, ayrıcalık değil!

Bursa'da geçtiğimiz pazar düzenlenen "Emeklilikte Yaşa Takılanlar" buluşması izdihama sahne oldu.

Binlerce EYT'li salona sığmadı, büyük kalabalık Karaman Dernekler Yerleşkesi'nin dışına taştı.

Buluşmaya Türkiye'nin sayılı sosyal güvenlik uzmanlarından olan ve senelerdir EYT'lilerin haklarını savunan Özgür Erdursun da katıldı.

EYT meselesi uzun süredir Türkiye'nin en önemli gündem maddelerinden biri.

İYİ Parti'nin verdiği emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin grup önerisi, Meclis Genel Kurulu'nda CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti'nin oylarıyla kabul edilmişti. Ancak yaşa takılanlarla ilgili düzenleme MHP'nin daha sonra karar değiştirmesi sonucunda Genel Kurul'da reddedildi.

Ancak konu kamuoyu nezdinde sıcaklığını koruyor.

Emeklilikte yaşa takılanlara haklarını vermek Türkiye'nin Sosyal güvenlik sistemini bir batağın içine sürükler mi?

EYT meselesi siyasi ranta mı dönüştürülüyor?

İşin aslı ne?

Bu soruları konunun uzmanı Özgür Erdursun'a sordum.

Erdursun, "Ülkemizin 2019 yılı bütçesi yaklaşık 950 milyar TL, EYT'nin yıllık maliyeti 8-10 milyardır. EYT'liler yıllardır hak etmiş oldukları emekliliklerini elde edemedikleri için zaten senelerdir emekli maaşı almıyor. Millete verilecek emekli maaşının büyük bir kısmının zaten dolaylı vergilerle devletin kasasına geri dönüşü olacak. Vatandaşlar ilk işe giriş tarihine göre emeklilik şartlarını tamamlamışlarsa bu konuda maliyeti konuşmak da gereksizdir. Biz konuya maliyet olarak bakarsak ilerleyen yıllarda halkın yasal olarak ellerinde bulunan hakları da maliyet gözetilerek elinden mi alınacak?" dedi.

Erdursun, yaptığı açıklamada işin siyasi boyutuna da değinerek şu bilgileri paylaştı:

"08.09.1999 tarihinde 4447 sayılı yasa DSP, MHP, ANAP koalisyon döneminde çıkmıştır. Bu yasaya en çok dönemin Fazilet Partisi itiraz etmiş ve konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştır. Siyasette iktidarda ve muhalefette farklı olunmamalıdır. Siyasi partilere millet, halkın sorunlarının çözülmesi için oy verir. Bu konu ülkede bir sorundur. Hiç kimse 38-43 yaşında emekli olmak istemez, istemiyor da, ortada bir sorun var ve çözümü için alternatifler üretilmelidir. Yasalar geriye dönerek vatandaşın elindeki yasal hakkı alamaz ancak 4447 sayılı yasayla almış oldu. Bu konu halka sorulmadı, siyasilerin ağzından düşürmedikleri ''millet istiyor'' deyimi havada kalmış durumda. Madem öyle bu konuyu millete soralım olsun bitsin..."

EYT çığlığı sosyal medyada da her geçen büyüyor...

Muhalefet partileri millete verdiği sözleri unutmamalı.

Halksa haklarını yok sayanlarla sandıkta hesaplaşmalı.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları