"Bursa'ya bahar erken gelecek" mi?

16 Ocak 2020 Perşembe, 09:21
A

CHP Bursa'da ilçe kongreleri heyecanı 19 Ocak Pazar günü Gürsu'da yapılacak seçimle sona erecek.

Gözlerse il başkanlığı sürecine çoktan çevrilmiş durumda.

Herkesle kavga eden siyaset anlayışını göreve geldiği ilk günden bu yana sürdüren, parti içinde büyük bölünmelerle kaosa yol açan mevcut İl Başkanı Hüseyin Akkuş tekrar aday olma kararı aldı.

Akkuş, adaylık açıklamasını cumartesi günü saat 12.00'de il başkanlığında yapacak.

Erol Gülmez, CHP Bursa'da il başkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isimdi.

Nilüfer cephesini Özer Anaç'la birlikte kaybetmesi şansını bir hayli geriletti.

Gülmez, kendisiyle yaptığım görüşmede adaylıktan çekilmesi gibi bir durumun asla söz konusu olmayacağını kaydetti.

"Özellikle Nilüfer'de delegasyonun sürü psikolojisiyle hareket edeceğine inanmıyorum" şeklinde konuşan Gülmez, "Nilüfer üyesiyim, delegeseyim tercihimi Özer başkandan yana kullanmıştım. Ancak hiçbir çalışmaya katılmadım. Sadece oy kullanarak kendisini destekledim" dedi.

"Bursa'ya bahar erken gelecek" sloganıyla yola çıkan İsmet Karaca da CHP'de il başkanlığına resmen aday olduğunu bildirdi.

Adaylığını 25 Ocak Cumartesi günü saat 13.00'te il başkanlığında yapacağı toplantıyla kamuoyuna duyuracak Karaca, yaptığım görüşmede, örgütten aday olmasına yönelik yoğun bir talep geldiğini söyledi.

Karaca, kendisine tam destek veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'la Ankara'ya gitmiş ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

İsmet Karaca, "Bursa, Türkiye'nin öncü kenti. Böyle bir göreve hazırlanıyorsak genel başkanımızın bilmesi gerekiyordu. Başarılar diledi. Kendisinin herhangi bir aday üzerinde tasarrufunun olmayacağını kaydetti. Son derece olumlu geçen bir görüşmeydi" ifadelerini kullandı.

Akkuş'un kavgalarıyla ağır yara alan CHP Bursa il örgütünün toparlanmaya ihtiyacı var.

Karaca, "Sadece Hayri Türkyılmaz değil, görevde olan diğer belediye başkanlarımızla, büyükşehir adayımız Mustafa Bozbey'le de bir araya geleceğim, görüşeceğim. Hiç kimse partinin dışında kalmamalı. Gruplaşmanın anlamı yok. Partimizin iktidarı zorunlu. Parti içindeki sorunları rafa kaldırıp canla, başla çalışacağız" dedi.

07 Ocak 2018'de CHP İl Başkanlığı için yapılan kongre, iki adaylı bir yarışa sahne olmuştu. Hüseyin Akkuş'la İsmet Karaca arasındaki yarıştan 317 oy olan Akkuş galip ayrılmıştı. Karaca ise 259 oyda kalmıştı.

Aradan geçen sürede Akkuş'un örgütü kaosa sürüklemesi, pek çok delegeyi büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Örgütten gelen son bilgilere göre delegeler arasında artık Karaca'ya şans verilmeli görüşünün ağır bastığını söylemek mümkün.

Hizipçilerin Akkuş'ta ısrar etmesi, neferlerini örgütleyerek onu tekrar başkan seçtirmeye çalışması, hatta seçtirmesi olası mı?

Elbette böyle bir ihtimal var.

Ancak bu senaryonun gerçekleşmesinin partiye onarılamaz yaralar vereceğini hatırlatmakta da fayda bulunuyor.

Akkuş'un yaptıkları yapacaklarının teminatı!

Tekrar göreve gelirse CHP Bursa büyük felakete hazır olmalı!


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları