Bursa ekonomisi için kritik toplantı

02 Aralık 2020 Çarşamba, 15:33
A

Pandemi, herkesin can yakıcı şekilde hissettiği gibi ekonomiyi de oldukça olumsuz etkiledi.

Türkiye, Kovid-19'la boğuşmaya devam ederken hükümetin zorlu süreçte açıkladığı destek paketi kapsamında ertelenen ödemelerin günü geldi.

Ancak hayat ne yazık ki normale dönmedi.

Aksine tekrar artan vakaların zorunlu kıldığı yeni kısıtlamalara gidildi.

İş dünyası ayakta kalmaya çalışıyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, sektörlerin sorunlara çözüm aramaya devam ediyor.

Son olarak Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak'ın Bursa iş dünyası temsilcileriyle buluştuğu toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, oldukça zor durumda olan esnaf ve KOBİ'lere hibe desteklerinin verilmesi halinde salgın sürecinin olumsuz etkisini daha hızlı bir şekilde atlatacaklarını dile getirdi.

Ankara'nın bu çağrıya kulak vermesi gerekli.

Zira esnaf ve KOBİ'lerin uçuruma sürüklenmemesi için başka çıkar yol yok gibi.

Başkan Burkay, kritik toplantıda, "Özellikle salgın sürecinde ikinci pik dönemin ardından Mart ayının sonuna kadar birçok sektörümüz negatif ayrışan meslek grupları arasında görülmelidir. İş dünyası temsilcilerimizin birikmiş vergi borçlarının yanı sıra da merkezi bütçeden işletmelerimize pozitif ayrımcılıkla hibe desteğinin verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kesimin yanında olmamız gerekiyor. Bu yasaklardan olumsuz etkilenen üyelerimizi korumak adına onları pandemi sonrası döneme sağlıklı bir şekilde ulaştırmak istiyoruz. Ümit ediyorum ki Türkiye, yeni dönemde dünyada değişen tedarik yapısıyla çok ciddi avantajlara sahip olacaktır" ifadelerine yer verdi.

BTSO Turizm Konseyi Başkanı Sibel Cura Ölçüoğlu'nun da "hibe" vurgusu dikkat çekti.

Ölçüoğlu, "Dünyada birçok devlet firmalara yönelik fonlar tahsis ediyor. KOBİ'lerin üzerindeki vergilerin kaldırılması, kredi faizlerinin düşürülmesi gibi taleplerimiz var. 2020 yılı 3. ve 4. ayda aldığımız kredilerin geri ödemeleri başladı. 2020 yılı turizm sektörü için kayıp bir sene olarak geçiyor. Sektör temsilcileri olarak devletimizden hibe destekleri bekliyoruz" dedi.

BTSO Hizmet-Ticaret Sektör Konseyi Başkanı Turgay Güler de, pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında geldiklerini belirtti.

Güler, "İşletme sahiplerine, tedarikçiler ve mülk sahipleri 6 ay idare edemeyeceğini ifade ediyor. Ertelenmiş vergi ve SGK ödemeleri 1. taksitlerinin ödenmesi 10. ayda başladı. Aldığımız krediler de aynı şekilde. Bu konularla ilgili çok mağduruz" şeklinde konuştu.

Aslında çarpıcı olan şu:

Güler'in de toplantıda ifade ettiği gibi son kısıtlamalar sebebiyle sektör temsilcileri önünü göremiyor.

Bu durumun maddi olarak getirdiği yük kadar, konunun manevi boyutu da gözden kaçırılmamalı.

Hibe desteği, her iki anlamda da sektör temsilcilerinin motivasyonunu artıracak, geleceğe güvenle bakmalarını sağlayacak.

Türkiye, esnaf ve KOBİ'lerinin yanında güçlü duruş sergileyen bir devlet.

Verilecek hibe desteği gerçek anlamda can suyu olacak.

Hibe desteğinin ardından gerekirse tedbirleri daha sıkılaştırarak vaka artışının önüne geçip, hayatı bir an önce normale döndürmek, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda hem maddi hem manevi anlamda ciddi toparlanma sağlayacak.

Tüm bunların ilk adımı hibe desteği olmalı.

Kovid-19'un yarattığı kara bulutlar bir nebze ortadan kaldırılmalı.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları