Bursa'da ortalık toz duman!

28 Ocak 2019 Pazartesi, 12:44
A

CHP ve İYİ Parti'nin yerel seçim ittifakında Bursa'da ilçelerin paylaşımı nihayet tamamlandı.

Kamuoyuna duyuruyu İYİ Parti Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu yaptı.

Dervişoğlu'nun açıklamasını İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı sosyal medya hesabından paylaştı!

İttifak kapsamında Bursa'da büyükşehirin yanı sıra 8 ilçede (Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, Kestel, Mudanya) CHP'nin, 9 ilçedeyse (İnegöl, Mustafakemalpaşa, Büyükorhan İznik, Karacabey, Keles, Orhaneli, Orhangazi, Yenişehir) İYİ Parti'nin belediye başkan adayları desteklenecek. 

Bu "üst" uzlaşı CHP Bursa'yı sarstı!

Zira daha önce isimleri açıklanan CHP'nin Keles Belediye Başkan Adayı Ahmet Zekai Yıldız, Orhangazi Belediye Başkan Adayı Çetin Çoklar, Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı Orhan Alper, Orhaneli Belediye Başkan Adayı Vildan Koç ve Karacabey Belediye Başkan Adayı Murat Tanrıverdi'nin adaylıkları ilçelerin İYİ Parti'ye bırakılmasıyla düştü.

Parti Meclisi
onayıyla adaylıkları ilan edilen, uzun süredir de ilçelerinde çalışmalarını sürdüren adaylar kelimenin tam anlamıyla şokta.

Özellikle Mustafakemalpaşa'da tansiyon çok yüksek.

Adaylıklarının düştüğünü İYİ Parti'nin açıklamasıyla sosyal medyadan öğrenen, kendilerine herhangi bir bildirimde dahi bulunulmayan CHP'nin belediye başkan adaylarıyla tek tek görüştüm.

Her şeyden önce hepsi kırgın.

Karşı karşıya kaldıkları durum gerçekten de siyasi nezaketten son derece uzak.

"ŞEREFSİZCE BİR SİYASET ANLAYIŞI"

Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Adayı Orhan Alper, kendisiyle yaptığım görüşmede bir hayli tepkiliydi. Alper, "Bursa'da, Türkiye'de başka bir Mustafakemalpaşa yoksa eğer ki Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Atatürk adı karalanıp da başka bir partiye veriliyorsa kimse Cumhuriyetçiyim, Atatürkçüyüm diye şarkı söylemesin. Siyaseti kendi menfaati doğrultusunda yapıyorlar. Dertleri seçim kazanmak değil. CHP'yi basit parti gibi gösteriyorlar. 9 ilçeyi vermek şerefsizce bir siyaset anlayışıdır. Bununla ilgili yasal yollardan hakkımı arama durumum da olabilir. Bu memlekette 10 yıl başkanlık yapmış ilk Parti Meclisi'nde ismi açıklanan biri olarak bu kararın çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Siyaseti ahlaki yapmak istiyoruz. CHP'ye yakıştıramadım. Kendi kendini bitiren bir karar oldu bu. Kendi egolarını tatmin etmek için bu kararı alan Ankara'dakiler o koltukları terk etmeli. Şu an benim ailem var, annem, babam var Bugüne kadar kaybımız olan maddiyatı telafi ederiz de maneviyatı nasıl telafi edeceğiz? Kemalpaşa'da şu an gezemiyorum, insanlara cevap veremiyorum. Bu işin garantisi var mı diye sorduk öyle girdik. Sen de geçmişteki gibi haksızlığa uğrama dediler İzzet Dede olayı vardı hatırlarsanız. Güvendik, böyle bir hata yapmazlar diye düşündük. Yazık diyorum. Kemalpaşa'da kimse oy beklemesin İYİ Parti adayına gitmez bu oylar AK Parti'ye gider. AK Parti'ye şimdiden hayırlı olsun!" ifadelerini kullandı.

"BU KARAR BİZİ YIKTI!"

Daha önce Orhangazi'de adaylığı ilan edilen Çetin Çoklar'sa "Bu karar bize gönül veren gönülden bağlı olan insanları küstürdü" dedi.

Görüşmemizdeki şu vurgusu çarpıcıydı: "Bu insanlar İYİ Parti'nin AK Parti'den devşirme bir  adayına oy vermez. Kimse CHP'ye gönül vermiş arkadaşlarımızın oylarına ipotek koyamaz. Yukarıdaki ittifak gönülde ittifak yoksa hiçbir şey ifade etmez. Biz patlama peşindeydik. Zaten seçimi büyük ihtimalle kazanacaktık. Bir devrimi gerçekleştirelim diyorduk. Müthiş tepki var."

Çoklar, büyük ihtimalle başka bir partiden ya da bağımsız olarak seçime gireceğini sözlerine ekledi.

Karacabey'de adaylığı duyurulan Belediye Başkan Adayı Murat Tanrıverdi'nin de üzgün olduğu ses tonundan açıkça anlaşılıyordu. Tanrıverdi, "CHP dışında başka bir hareket içinde olmayı düşünmüyoruz. Partimizin takdiridir." demekle yetindi.

"PARTİ ARKAMIZDA DURMADI!"

Daha önce Keles Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Ahmet Zekai Yıldız ittifak sonucu ilçenin İYİ Parti adayına bırakılmasını "İki aya yakın zaman olmuştu. Çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Parti arkamızda durmadı. CHP saflarında çalışmalarımıza devam edeceğiz. Başka bir partiye geçmek, aday olmak gibi bir düşüncemiz yok" şeklinde yorumladı.

Ve Orhaneli... Vildan Koç'sa  "Ben buraya Orhaneli'ye hak ettiği değeri kazandırmak için gelmiştim. Örgütten de bir talep vardı. Onların da heyecanı vardı. Biz çok iddialıydık. Gelişmeleri görmek istiyorum. Orhaneli için neler yapılacağını takip edeceğim. Benim amacım Orhaneli'nin kazanması" değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş'un ittifakın detaylarına ilişkin sessizliğini koruması tepkileri katlıyor.

Örgüt açıklama bekliyor!


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları