Bursa'da gözler yine Nilüfer'de!

10 Aralık 2019 Salı, 09:21
A

Delege seçimleri tamamlandı.

CHP Bursa'yı ilçe kongreleri heyecanı sardı. 

Başkan adayları kolları sıvarken, gözlerse yine Nilüfer'e çevrildi. 

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem kongre sürecinde tarafsız kalacağını daha önce açıklamıştı.

CHP'nin Bursa'daki kalesi olan ilçede dört başkan adayı var: Özer Anaç, Fırat Yılmaz, Murat Halil Öztürk ve Erman Aydıngün.

Kritik önemdeki Nilüfer'in başkan adaylarıyla mevcut atmosferi ve öngörülerini konuştum.

Dört isim delege seçimleri ve sonrasında örnek bir tavır sergileyerek yan yana dursalar da aslında ortam çok sakin değil.

Kulis faaliyetlerinin yoğun şekilde sürdürülmesi doğal karşılanabilir ancak perde arkasındaki bazı söylemlerin dozunun kaçırılması unutulmamalıdır ki sadece partiye zarar verir. 

İlçe kongresine birleşmelerin ardından iki adaylı şekilde gidilmesi bekleniyor. 

Mevcut Başkan Özer Anaç, kendisiyle yaptığım görüşmede birleşme olur mu sorusuyla birlikte hakkındaki eleştirileri de yanıtladı.
 
Anaç, "Beni adaylaştıran Nilüfer örgütü. Örgüt ne karar verirse arkasındayım. Ben herkesle birleşebilirim. Fırat Yılmaz hariç. Çünkü en başta aday olmadığını söylemişti. Sen zaten seçim kazanan başkansın demişti. Biz yola çıktıktan sonra adaylığını açıkladı. İl Başkanı ile birlikte hareket ediyor" dedi.

Peki, Özer Anaç ilçe başkanı olduktan sonra değişti mi? Partililere egolu şekilde üst perdeden mi yaklaşmaya başladı?

Anaç, bu soruyu şöyle cevapladı:

"Ben hiç beklemediğim anda başkan oldum, iki büyük seçim yönettim. Sadece Nilüfer'de değil. İstanbul'daki seçimde de yoğun çaba sarf ettik. Bursa'dan İstanbul'a kelimenin tam anlamıyla çıkarma yaptık. Onun stresinden dolayı bazı insanları istemeden kırmış olabiliriz. Ama ben öyle bir insan değilim. Şu an sakinleştik. Ben herkesle çalıştım şu ana kadar. Agresif çıkış yaptığımı söyleyenlerin çoğu benden daha agresif. Slogan attım, broşür dağıttım. Sadece birebir ilişkilerde bazı kişileri üzdüysek seçim dönemi gerginliğinin üzüntüsüdür bu. Bir algı yönetimi yapmaya çalışıyorlar. Bizde bu iş diyorlar. Ancak her şey örgütün lehinde gidiyor. En doğru kararı örgüt verecektir. Bir dönem daha başkanlığa devam edeceğimizi düşünüyorum."

Özer Anaç'ın logosu da tartışma konusu olmuştu. Parti kimliği dışında kendisine logo tasarlatması tepki çeken Anaç, "Başkan adaylığına çıktıktan sonra profesyonel çalışmak istedik. Profesyonel kurumsal bir çalışma içinde olmak suç mu? Seçimleri yönetmekten sosyal medyayla yeteri kadar ilgilenemiyordum. Şimdi daha profesyonel bir yüze kavuştuk" dedi.

Nilüfer'deki yarışın iddialı isimlerinden Fırat Yılmaz mahallesinden delege seçilemedi. Yılmaz'ın mahallemden delege seçilemezsem başkanlığa aday olmam dediği iddia edildi. 

Yılmaz, yaptığım görüşmede "Mahallemde benim öyle bir cümlem söz konusu değil. Birkaç arkadaşın koyduğu bir unsur bu. Temeli olmayan iddialara muhatap değilim. Siyasete de yeni başlamadım. 18 yaşından beri siyaset yapıyorum. Kendimi böylesine bağlayacak bir cümle sarf etmem söz konusu olamaz" dedi.

Yılmaz, CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş'la birlikte mi hareket ediyorsunuz soruma, "Hüseyin Akkuş il başkanı. Kendisiyle görüştüm. Bir Nilüfer delegesi kendisi. Oyuna talibim. O da Nilüfer Delegesi olarak bana destek vereceğini söyledi. Ortada pazarlık yok. Çalışma modeli belirlemedik. Mevcut aday profilinde desteğim senden yanadır dedi. Hepsi bu" yanıtını verdi. 

Birleşmeye kendi liderliğinde olursa sıcak bakacağını sözlerine ekleyen Yılmaz, "Bu bir demokratik yarış çok fazla adayın olması kazançtır. Birleşme olur, olmaz orasını bilemem. Bizim tavrımız nettir. Bizimle yol yürümek isteyen varsa kapımız açık. Ancak ekibimizle, benim başkanlığım noktasında yola çıktık. Birleşme olursa bu çatı altında olabilir. Nilüfer'de temsiliyet noktasında çok üst düzeyde bir yapı kurulacak" dedi.

Yılmaz, Özer Anaç'a başkan adayı olmayacağını söylemediğini de ifade ederek "Havadaki laflar, belge ispat delil yoksa  farazi sözlerdir" açıklamasını yaptı.

Adaylardan Murat Halil Öztürk'se birleşme söylentilerine ilişkin, "Tabandan böyle şeyleri söylüyorlar. Birleşme isteniyor. Bizim ağzımızdan böyle bir söylem olmadı. Şu an herkes kendi ekipleriyle çalışıyor. Şu an arkadaşların da benim de gündemimizde ittifak konusu söz konusu değil. Tabanda sahadayken görüyoruz. Birleşme faydalı olur şeklinde yaklaşımlar var. Eğer birleşme olacaksa tarafların çok fazla kırmızı çizgisi olmaması lazım diye düşünüyorum. Birleşme noktasında örgütün bir yere gelmesi için nasıl çalışma yapılacaksa öyle olmalı. Benim için önemli olan iki sene sonrayı şimdiden düşünmek doğru değil. Böyle hedefler koyarsanız yanlış kararlar verebilirsiniz gelecekte. İki sene boyunca Nilüfer'de neler yapacağız, buna odaklanmak esas olmalı. Bizim il başkanı ile bir görüşmemiz olmadı" ifadelerini kullandı.

Öztürk, "Gördüğüm en büyük sorunlardan bir tanesi hepimiz projeler koyuyoruz ancak bunlar örgütle yapılabilir biz örgütün yapısını net bilmiyoruz. Niceliği biliyoruz ama niteliğini bilmiyoruz. Biz örgütün röntgenini çekeceğiz. İnsan varlığını düzgün şekilde ortaya koyacağız. Bu bizim en önemli gördüğümüz noktalardan bir tanesi" dedi.

Adaylardan Erman Aydıngün ise birleşme konusunda net bir tavır sergiledi, "Ben bu ilçe başkan adayı olarak bu seçime gireceğim" dedi. 

Aydıngün, "İlçe başkanlığı konusunda basına aday olacağım diye ilk demeç veren benim. Kentin siyasi dinamikleriyle görüşerek, onların nabzını tutarak uzun süredir çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kimseye kapımızı kapatmıyoruz. Herkese kapımız açık ancak Erman Aydıngün başkan adayı olarak çıkacak" dedi.

İl Başkanı Akkuş'un bir adayı desteklemesini doğru bulmadığını da bildiren Aydıngün, "Benim bir yıl önce il başkanlığındaki görevimden niye istifa ettiğim de belli. 7 0cak 2018'de aday olmayacağız diye söz verildi. Ancak il başkanı daha sonra Nilüfer Belediye Başkanı olacağım dedi diye istifa ettim. İl başkanı tarafsızlığını korumalı, koruyamıyorsa istifa etmeli. Parti içi kongrede kaybetme diye bir şey yoktur. Aile adına alınacak kararı birlikte alacağız yine. Ateşli, vurdulu kırdılı ağır söylemli kongre konuşmalarına karşıyım. Mahallelerde delegeleri etkilemek adına bel altı konuşmalara karşıyım. Çalışan bir yönetim olacak gerçekten çalışan işlevsel hesap verebilir bir yönetim sağlayacağız. Siyaseten çok eskimemiş genç, kadın ağırlıklı yüzler yönetimimizde olacak. İnsanların da tanıdığı sevgisini kazanmış kişilere yer vereceğiz. Ben değil biz olacak, kucaklayıcı bir tavır sergilenecek Erman Aydıngün yönetiminde" şeklinde konuştu.

Nilüfer'de önümüzdeki günler çok sıcak gelişmelere gebe. 

Mahallesinden delege seçilmemesi Fırat Yılmaz'ı yaralasa da iddiası en güçlü isimlerden biri olmayı südürüyor. 

Özer Anaç, hakkındaki tabloyu pozitife doğru yönlendirirken çatısı altında bir birleşme sağlayabilirse elini kuvvetlendirecek gibi.

Bu noktada Erman Aydıngün'ün başkan adayı olarak seçime gireceğim demesi önemli. 

Murat Halil Öztürk'ün süreçteki tavrı dengeleri değiştirebilir.

05 Ocak 2020 Pazar günü çetin bir yarışın bizleri beklediği ise kesin.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları