Bursa'da dikkat çeken corona virüs uyarısı!

17 Mart 2020 Salı, 08:50
A

CHP Bursa'da il başkanlığına seçildikten sonra kongrede söz verdiği gibi sahaya inerek kentin sorunlarını kamuoyu gündemine taşıyan İsmet Karaca örgütün üzerindeki ölü toprağını attı. 

Ancak Karaca'nın kongre sonucunu hala sindiremeyen bir kesimin yarattığı suni tepkinin hedefi haline gelmesi de gecikmedi.

Karaca'nın kurultay delegelerini toplamadan CHP genel merkezine gittiği ve il kurultay delegesi Serkan Öztürk'ü, örgütün Parti Meclisi (PM) adayı olarak MYK üyeleriyle tanıştırdığı iddia edildi. 

Sosyal medyada Karaca'yı hedef alan paylaşımlar yapıldı. 

Mal bulmuş mağribi gibi saldırıya geçen küçük bir azınlık tarafından göreve başlamasının üzerinden kısa süre geçmesine karşın emin adımlarla ses getiren işlere imza atan İl Başkanı'na itibarsızlaştırma operasyonu düzenlenmeye çalışıldı. 

Oysaki İsmet Karaca, CHP Bursa'yı bitiren adam Hüseyin Akkuş gibi siyasette kabadayı tarzına sahip değil. 

Herkese bir telefon uzaklıkta olan, yöneltilen tüm sorulara da içtenlikle yanıt veren biri. 

Söz konusu iddia üzerine kendisini aradığımda Öztürk'ü PM adayı olarak MYK üyeleriyle tanıştırdığı iddiasının tamamen gerçek dışı olduğunu belirtti. Öztürk'ün, genel merkezde yaptığı ziyarette yanında olmadığını da belirtti. Karaca, CHP'nin geçtiğimiz yerel seçim sürecinde ilçelerde ortaya çıkan küskünlerini yeniden örgüte kazandıracağı müjdesini de verdi. CHP'nin bazı belediye başkan adayları Millet İttifakı kapsamında geri çekilmiş, bu da büyük tepkilere neden olmuştu.

CHP Bursa iki ya da üç isimle PM'de temsil edilecek. 

Bu isimler de parti geleneğine uygun olarak yapılacak istişareden sonra belirlenecek. 

Şu anda corona virüs sebebiyle CHP'nin kurultayı da ertelendi. 

Takvim netleşince görüşmeler yapılacak ardından örgütün adayları genel merkeze sunulacak. 

Sanki geçmiş dönemlerde PM adayı il başkanlarının inisiyatifinde hiç olmamış gibi Karaca'ya itibarsızlaştırma operasyonu yapmaya çalışmak art niyetli bir siyasi ruh halinin tezahürü olarak nitelendirilebilir sadece. 

Örgüt Mustafa Bozbey'i istiyor deniliyor da  Bozbey PM üyesi olmak istiyor mu? 

Birine vurmaya çalışmadan önce çok az da olsa izan şart.

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi MYK, dünyada hızla yayılan corona virüsüne karşı alınan tedbirler çerçevesinde, CHP İl-İlçe binalarına ziyaretçi kabulüne ara verilmesine, tüm toplantı ve etkinliklerin ertelenmesine karar verdi. Bu çerçevede yeni bir duyuruya kadar CHP'nin Bursa'daki parti binaları da üye olsun-olmasın tüm ziyaretçilere kapatıldı.

FIRAT YILMAZ'DAN DİKKAT ÇEKEN CORONA UYARISI

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, corona virüsle mücadele kapsamında AVM ve restoranlar dışında tüm mekanların kapatılmasının ekonomik yönüne dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Nilüfer, Bursa'da en çok işletmeye sahip ilçelerden.

Yılmaz "İlgili bakanlıklarımız tarafından alınan bu tedbir kararının virüs tehdidine karşı başarılı olması en büyük temennimizdir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde alınan en kapsamlı tedbirler arasında ilk sıralara yerleştirebileceğimiz bu karar sonucunda oluşacak olumsuz ekonomik tablo içinde ivedilikle önlem paketinin oluşturulması gerekmektedir. Nilüfer ilçemiz başta olmak üzere ülkemiz genelinde ticari faaliyetlerini sürdüren kobi, esnaf ve işletmeler alınan ucu açık tedbir kararları çerçevesinde oluşacak ekonomik darboğazın sonuçlarını tahmin edememektedir. Özellikle kira, personel giderleri başta olmak üzere, bankacılık işlemleri, alacak verecek ilişkilerinin düzenlenmesi, çek, senet ödemeleri konusunda ciddi bir muammaya girdiklerini düşünen işletmelerimizin önüne hızla bir yol haritası koymak büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda TC Sağlık Bakanlığı ve TC İçişleri Bakanlıklarımızın almış oldukları önlem tedbirlerine ilave olarak devletimizin ekonomi kurmaylarının da ekonomik belirsizliğe ilişkin açıklama yapmalarının önemine dikkat çekmek istiyoruz" açıklamasını yaptı.

Yılmaz'ın da belirttiği gibi corona virüsünün ekonomik bir faciaya yol açmaması açısından acilen harekete geçilmeli.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları