Bursa'da 2020'nin kaybeden isimleri... Sıralı tam liste!

31 Aralık 2020 Perşembe, 10:55
A

1- Zirvedeki isim hiç şüphesiz göreve geldikten kısa süre sonra Hüseyin Akkuş'u mumla aratmayı başaran CHP'nin Bursa İl Başkanı İsmet Karaca. Tek derdi sağlam yerden milletvekili adayı gösterilmek. Tam bir ceberut siyasi. Bonusları siyasetine yön verenlerin küfürbaz ve sansürcü olması; taciz mesajlarıyla gündeme gelen rakıcı kankasını ilçe başkanı yapıp, patlak veren skandalları örtbas etmeye çalışması. CHP'nin ahlaki refleksleri yüksek Bursa örgütü görevden alınmasını bekliyor. 

 

2- Listenin ikincisi, birinciden belli! Tek vasfı İsmet Karaca'ya koşulsuz biat etmek olan Eski CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Akyolcular 2020'nin Bursa'da en büyük ikinci kaybedeni... Medeni ölü haline getirilmeyi sonuna kadar hak ettiği açık olan, kendini her yerde Mete ismiyle tanıtan Akyolcular, taciz mesajlarının ortaya çıkmasından sonra görevinden istifa ettirildi.
 

3- Üçüncü sırada İYİ Parti'nin Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan var. HDP ile yapıldığı iddia edilen anayasa görüşmelerine katılanlar arasında ismi geçti. Partisi tarafından kendisine "susma" talimatı verildi. Siyasetteki başarısı yıpranmış ayakkabısının fotoğrafını paylaşması. Performansı kariyerinin çok altında kaldı.

 

4- Arif Tak... Bursa Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı... Kaç yıldır koltukta oturduğunu belki de kendisi bile unuttu. Pandemi sürecinde büyük sıkıntı çeken esnaf yine yanında göremediği Tak'a isyan bayrağı açtı. Tak'sa bir 10 yıl daha görevde kalmayı, "Kaybedenler Kulübü"nün daimî üyesi olmayı sürdürmeyi planlıyor gibi gözüküyor.

 

5- Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Gülmez, sanayici değil CHP'deki siyasi kimliğiyle listede kendine yer buldu. Hüseyin Akkuş'u hançerledi. Nilüfer'i dizayn etmek istedi, beceremedi. İl Başkanlığı yarışı da kendi adına tam bir fiyaskoyla bitti. Şimdilerde demeçleriyle CHP'nin akil insanını oynuyor. Büyük bir kaybeden olduğunu unutmuş gözüküyor.

 

6- Yüksel Yılmaz da siyasette umduğunu bulamayanlardan. İYİ Parti'deki başkanlık yarışında Selçuk Türkoğlu'na yenildi. Süreç içinde sağlığını da yitirdi. Olmuyorsa bazen çok da zorlamamak gerekli.

 

7- Bir türlü bekleneni veremedi. Büyükşehir'in desteği olmasa adını bile unutacağız. Oysaki başkanlığını yaptığı ilçenin potansiyeli çok yüksek. Kağan Mehmet Usta, seçimi kazansa da performansta kaybedenler arasında yerini aldı. AK Parti'nin belediyecilik vizyonu sokak temizlemenin çok ötesine ulaşalı yıllar oldu, bunu hatırlamalı.

 

8- Orhangazi farklı evrende mi? Bu ilçede sadece kaza mı olmakta? Merkezden bu kadar kopmak, farklı bir bakış açısıyla gündeme gelemeyerek kabuğa çekilmek nasıl başarılmakta? Bu soruların yanıtını vermesi gereken kemer sıkma politikası üst kattaki ışıkları kapatmakla sınırlı kalan Bekir Aydın da beklentileri karşılayamayarak kaybedenler arasında yer almakta.

 

9- Yüksel Özkan... Pandemi sürecinde daha etkili olması beklenmişti. Kovid-19'a yakalanması mı korkuttu onu bilinmez. Gerçi pandemiden önce de benzer bir Özkan profili vardı. Bir süredir kayıpları oynadı. Bu durum da onu "Kaybedenler Kulübü"nün üyesi yaptı.

 

10- Bursaspor'un mevcut durumu ortada. Şüphesiz ki tek suçlu o değil ancak "Kaybedenler Kulübü"ne üyeliği sonuna kadar hak ediyor. Sebebini kamuoyu da kendisi de gayet iyi biliyor. Kaybedenler Kulübü'nün 10. sırasında Mesut Mestan yer alıyor.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları