Bu yazı tüm Bursa'yı ilgilendiriyor! Dev kurum satıldı, işte merak edilenler

17 Haziran 2019 Pazartesi, 10:02
A

Bursagaz'ın yüzde 80 hissesi Alman EWE AG enerji şirketine aitti.

Ocak ayında EWE AG ile Türkiye operasyonlarını yürüten grup şirketlerini satın almak üzere masaya oturan SOCAR Türkiye, satın almayla ilgili onay süreçlerini tamamladı.

SOCAR Türkiye; Rekabet Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun onayını aldı. 

Alman şirket bugün tamamlanan satın almaya yönelik işlemlerin ardından Türkiye pazarından yatırımlarını çekti.

Tam da bu noktada şöyle bir hafızaları yoklamak gerekiyor ki bu dev satış Bursa için bir fırsata dönüşsün.

Bursagaz, kentin kamu hizmeti gören önemli kurumlarının başında geliyor.

15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından EWE AG, kalkışmaya karşı hükümetin yanında duran bir açıklama yaparak demokrasi dışı alçaklığa net bir duruş sergilemişti.

Bu açıklamanın hemen ardından da kurumda üst düzey yönetici kadrosunda yol ayrılıklarına gidilmesi dikkat çekti.

Birkaç personelinin darbe soruşturmaları kapsamında gözaltına alındığı kurumda köklü değişiklikler gerçekleştirildi.

Bursagaz'daki üst düzey tırpanın ardından kurumun başına Alman bir genel müdür getirildi.

Söz konusu süreçten sonra derin bir sessizliğe bürünen kurumun satılacağı iddiaları kamuoyunda konuşulmaya başlandı, sıkça da duyulur hale geldi.

Alman genel müdür döneminde, geçmişte başarılı projeleri ve çalışmalarıyla gündemde olan Bursagaz şehirle olan iletişimini zayıflattı.

Kurumda gözlenen 15 Temmuz sonrası sessizlik ve kentle olan iletişimdeki kopukluk görevde kalan üst yönetimin, görevden el çektirilen diğer yöneticilerle bağının sürdüğü şeklinde yorumlandı.

Görevden almalara karşın bir türlü önüne geçilemeyen ilişkiler ağının, EWE AG şirketinin Türkiye pazarından çıkmasına neden olup olmadığı merak ediliyor.

BURSA, SOCAR'DAN NE BEKLİYOR?

Bursagaz'ın yeni sahibi Socar Türkiye'nin bu iddialar karşısında nasıl bir yol izleyeceği merak konularından bir diğeri.

Dünya kamuoyunda ticari faaliyetleriyle söz sahibi olan ve başarılı projelere imza atan Socar'ın Bursa'da özlenen, beklenen ve kentin ihtiyacı olan hizmet anlayışını kendi tecrübeleri ve yönetim anlayışıyla harmanlayarak sunması şüphesiz ki en büyük beklentilerden biri.

Bursalıların; "Evet ben Bursagaz'a para veriyorum, lanet olsun" deyip beddua ettiği değil, kente kattığı katma değerlerle vatandaşların gönlünü kazanan, halkın  hoşnut olduğu bir kurum görmenin herkesin arzusu olduğunu ifade etmek bir hayli önemli.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları