BTSO-BTB arasında neler oluyor?

27 Aralık 2019 Cuma, 09:34
A

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Bursada Bugün ailesiyle BTB'nin merkez binasında bir araya geldi.

Matlı, 2013 yılından bu yana başkanlığını sürdürdüğü BTB'de gerçekleştirdiği çalışmaları ve gelecek hedeflerini dile getirdi.

Yaptığı sunumun ardından son dönemde açıklamalarıyla ses getiren Özer Matlı'ya kamuoyunda merak edilen bazı soruları yönelttim.

Matlı, Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'ni (TEKNOSAB) eleştirmişti. Yeni sanayi bölgesinin kentin batısında kurulmasının doğru olmadığını ifade etmişti. Kardeşinin de BTSO Meclis Üyesi olduğunu hatırlatan Matlı, ihale yapıldı mı, yapıldıysa neden kimsenin haberi olmadı demişti.

Bu açıklamaların hedefindeki isim Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay'dı.

Matlı "İbrahim Burkay ile aranızda bir problem var mı? BTSO ve BTB arasındaki ilişkide problem yaşanıyor mu, yaşanıyorsa sebebi nedir?" sorusunu şu şekilde yanıtladı:

"Kimseyle bireysel hiçbir sorunum yok. Olamaz da. Biz kimseyi yok saymıyoruz. Arkamızda da kimse yok. Ancak şehrin bir sorunu varsa buna da gözümüzü kapatamayız. Benim saygımda bir sorun yok, benden kaynaklı bir sorun da yok ama ilişkilerimiz zayıf gidiyor. Biz gıda konusunda ortak çalışmalar yapmak istedik her kurum benden daha iyi bir proje üreteceğini söylüyor. Ben saygı gösteriyorum, hata yapmamaya çalışıyorum, odalar birliği bir mekanizmaysa ben buranın bir temsilcisiysem sorunlar konusunda benim şehrime bölgeme destek olmam gerekiyor. Bölgemin sesi olmam gerekiyor, odalar birliği noktasında tarım dışında farklı konularda kontak bilgi geldiği sürece. Bana kontak bilgi gelmezse odalar birliği yönetiminde ve bakanlık nezdinde lobi yapma eksikliğim oluşur. Ben kendimi iyi anlatamadım demek ben ordan bakıyorum ben yine kendime batırıyorum iğneyi Özer Maltlı olarak bir eksikliğim var demek ki böyle bir algı oluşmuş."

Özer Matlı, TEKNOSAB özelinde ise "Ben katma değerli ürün üreten bir şehir olsun istiyorum, beton yığını olsun istemiyorum, ben yeşil Bursa'nın kalanını korumak istiyorum. Bu şehir deprem bölgesi, organizeler içinde TEKNOSAB en son gündem oldu, TEKNOSAB içinde teknolojik firmalar için ne düşünüyorsun dendiğinde ben "Hangi teknolojik firma geleceğini bilmiyorum" dedim girdiğim polemik bu. Ben de sanayiciyim bir tesis kurarken ne kadar zor kurduğumu ben de biliyorum bunun sıkıntılarını. Ben de yatırımcıyım, sanayicilerin hepsi rantiyedir bir tarafta üretimin yanında rantiye olmak zorunda siz üretim yaptırmaktan bahsediyorsunuz 400 dolarla, 500 dolarla Bursa'da sanayi arazisi olacak, bir alışveriş merkeziyle aynı parada bir fabrika yeri olacak ondan sonra bu insanların yurt dışında rekabet içinde iş yapması beklenecek olmaz olmuyor da zaten" dedi.

Peki, Matlı siyasi arenadaki yeni parti oluşumlarını nasıl yorumluyor? Ahmet Davutoğlu partisini kurdu. Ali Babacan'ın da partisi yolda.

Matlı, konuyla ilgili "Biz ekmek partisindeyiz. İş dünyası olarak bizim ortak görüşümüz kim olursa olsun çalışmak zorundayız bizim parti tercih etmek gibi bir lüksümüz yok ama gelişmeleri biz de takip ediyoruz aynı zamanda Türkiye'nin iç dinamikleri iç yapısal başkanlık sistemi var başkanlık sistemi ile komşularla ilişkiler var içeride böyle siyasi dinamikleri var yani coğrafya zor. Biz de uzaktan bakıyoruz şu an çünkü yapılar netleşsin. Toplumun seçeceği kim olursa olsun bizim için iş yapacağımız ortağımız olacak. Bizim burada mümkün oldukça siyasetin dışında olmamız gerekiyor" dedi.

Önümüzdeki süreçte Özer Matlı'yı sahnede daha çok görecek gibiyiz.

Matlı, kültürel anlamda yeni sürpriz bir görevle de yakında karşımıza çıkabilir.

Ancak BTB ilişkilerini basınla dahi henüz yeni sıklaştırmaya başladı.

Matlı'nın görev süresi boyunca Bursa'yı çok sayıda bakan ziyaret etti.

Ancak bu isimler BTB'ye bir ziyarette bulunmadı.

Mekan eksikliği ve diğer sebepler bunun nedeni olabilir.

43.280 üyesi olan BTSO nezdinde temasın hemen başlamaması normal karışılanabilir.

Bu anlamda keskin söylemlerden kaçınarak kent için ortak akılla yapılacak projelere ihtiyaç var.

Zira Bursa'ya şu ana kadar yeterince ihanet edildi.

Kent, kişisel hesaplarla girişilen kavgaların bedelini de fazlasıyla ödedi.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları