Başkan'dan flaş imar açıklaması! Yıldırım'da...

01 Eylül 2020 Salı, 13:01
A

Yıldırım, Bursa'nın senelerdir hak ettiği değeri bulamayan ilçelerinden biri.

Bunun elbette ki pek çok sebebi var.

Çarpık kentleşme başta olmak üzere bazı sorunlar kronikleşmiş.

Yıllardır süregelen problemleri tek kalemde çözebilecek sihirli değnek de kimsede yok.

Ancak bazen küçük dokunuşlarla büyük yeniliklere imza atabilirsiniz.

Gerekli vizyona sahipseniz, doğru ekiple çalışırsanız köklü değişikliklerin de fitilini ateşleyebilirsiniz.

Başkan Oktay Yılmaz döneminde Yıldırım'da halka diyalog, belediyedeki işleyiş, koordinasyon, kente bütünsel bakış anlamında pozitif yaklaşımları gözlemlemek mümkün.

Geçtiğimiz gün Başkan Yılmaz'ı makamında ziyaret ettim.

"Balkanlar'dan, Kafkasya'dan ve Anadolu'dan Bursa'ya göçenlerin ilk durağı Yıldırım olmuş. Geçtiğimiz dönemlerde sanayiyle birlikte çok hızlı bir şehirleşme oluşmuş. Şehir buna hızlı cevap veremediği için çarpık kentleşme meydana gelmiş. Bu çarpık kentleşme Yıldırım ve Osmangazi'de. 40 sene önce babalarımız 'Başımızı sokacak bir evimiz olsun yeter' diyordu. Bugüne baktığımızda hayat standardı yükseldi. Artık herkesin aracı var ve otopark istiyor. Çocukları için evlerine yakın kreş istiyor. Park istiyor. Ulaşımı kolay olsun istiyor. Dolayısıyla 40 sene önce bir proje ortaya konulmadığı için bugün bu sıkıntıları yaşıyoruz" tespitinde bulunan Başkan Yılmaz, "Bu projeleri yeniden değerlendirip, sağlıklı bir zemin oluşturmaya çalışıyoruz. Elbette geçmiş dönemdeki belediye başkanlarımızın ciddi katkıları oldu. Fakat yapılan plan değişiklikleri zamanla iptal edilmiş. Bunlar için kanun değişikliği talebinde bulunduk. Milletvekillerimiz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle bu kanun çıktı. Biz de bu dönem bir daha bozulmaması adına, planlarımızı ve uygulamalarımızı yeniliyoruz. Çalışmalarımızı yapıyoruz. Bunların neticesinde burada yapılan çalışmalar bir daha geri dönmeyecek. Sağlıklı bir zemin oluşmuş olacak" dedi.

Öncelik dönüşümde.

Olması gereken de bu.

Zira Yıldırım'ın kimliğini bulması başka şekilde mümkün değil.

Ancak dönüşüme gelmeden çözülmesi gereken ana bir konu bulunuyor.

Başkan Yılmaz, "Yıldırım'da kentsel dönüşümden daha önce imar problemi var. Hacivat, Şirinevler gibi bölgelerde yer belirtemediğimiz, parça parça tapuları olan kısımlar var. Bunları sağlıklı bir zemine oturttuk ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Değirmenönü Mahallesi'nde problemleri çözdük, bitirdik. Tapuları dağıttık. Yıldırım'ın gelişen bir bölgesi. Yapılaşmanın çok yoğun olmadığı bir bölge. Karapınar Mahallesi'nin bu yıl bir kısmını, şubat ayında ikinci kısmını bitirmeyi hedefliyoruz. Demetevler'de de tapu problemlerini çözüyoruz. Şirinevler'de yeni çalışmaları yapıyoruz. Bu dönem içerisinde Yavuz Selim'e kadar olan bütün planları bitirmiş olacağız. 2020 yılı içerisinde Arabayatağı ve Yavuz Selim'de kentsel dönüşümün önünü açacak imar düzenlemelerini bitirmeyi hedefliyoruz. Orada 18 dediğimiz uygulamayı yapmayacağız. 15 ya da 16 yapacağız. Sağlıklı adımlar atmaya çalışıyoruz. Paydaşlarımızı dinliyoruz. Mevlana Mahallesi'nde 7. ve 8. etaplarda mülkiyet sahipleriyle görüştük ve büyük oranda anlaştık. Bir fiyat farkı ödenecek ama biz bunu 2 yılda değil, 10 yılda ödeyebiliriz dediler. Tamam dedik. Buna göre bir proje oluşturduk ve yola öyle çıktık. Vatandaşlarımızı dinleyerek, onları da işin içine katarak bir yol yürümeye çalışıyoruz. Diğer mahallelerimizde de yine vatandaşlarımızın talebi ve gayretiyle bu süreçleri yürüteceğiz. Lokal birkaç noktada da yine dönüşüm çalışmalarımız olacak" dedi.

Yıldırım, normalleşme sürecinden sonra vaka sayılarındaki artışla da dikkat çekti.

Başkan Yılmaz, pandemideki son durumla ilgili "Bursa'daki nüfusun yarısından fazlası Osmangazi ve Yıldırım'da ikamet ediyor. Dolayısıyla vaka sayısının buralarda fazla olması normal. İşçi kesiminin de buralarda oturuyor olması vaka sayılarında artışı etkiliyor. Bu hastalığın nereden geleceği belli olmuyor. Pandemi sürecinde biz birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Maske, temizlik ve sosyal mesafeye dikkat edeceğiz. Hizmet sektörünün bilhassa yavaşlamasıyla beraber sosyal destek ihtiyacı da artıyor. Biz de buna yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Başkan'dan kısa kısa notlarım:

  • 2020 "Fen İşleri Yılı" ilan edilmiş. Hummalı bir çalışma yürütülüyor.
  • Önümüzdeki günlerde "Uyumayan Kütüphane" hizmete girecek.
  • Millet Mahallesi Kapalı Pazar alanının ihalesi yapıldı.
  • Bu dönem hedef kişi başı en az 1 metrekare yeşil alan artırmak.
  • Molla Yegan Medresesi'nde restorasyon süreci bu ay başlayacak.
  • Sıracevizler Sosyal Yaşam Merkezi bölgeye nefes aldıracak.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları