Asgari ücret bu ay düşüyor! Vergi kesintisi yapılacak

08 Ekim 2019 Salı, 13:36
A

EYT'lilerle (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok" açıklamasını yaptı.

Buna karşın Bursalı Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un hazırlamış olduğu raporun Cumhurbaşkanlığı'na sunulduğu ve üzerinde incelemelerin devam ettiği biliniyor.

Bursada Bugün'de yayınlanan Sosyal Güvenlikte Bugün programında çarpıcı açıklamalar yapan Özgür Erdursun, "Görüyoruz ki muhalefet "Emeklilikte Yaşa Takılanlar" konusunda hemfikir. Sayın Cumhurbaşkanı, seçimlerden sonra, "Bu EYT konusu nedir bir bakalım" dedi. Bununa ilgili Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Vedat Bilgin'e talimat verildi. İstanbul'da 16 bin 500 geçersiz oy pusulasında EYT yazıyordu. İktidar partisi de haliyle ne oluyor, ne bitiyor diye araştırmaya başladı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Dernek Başkanı Gönül Boran Özüpak benimle görüştü. Biz de bir rapor yazdık. Raporda emeklilikte yaşa takılanlar kimlerdir, sayısı kaçtır, maliyeti nedir tüm bunları analiz ettik. Çalışma hayatındaki sorunlarla ilgili de çözümler sunduk. İşsizlik, işsizlik sigortası fonu, doğum borçlanması, stajyer ve çırakların ilk işe başlama tarihlerinin sayılması gibi sekiz maddelik bir rapor hazırladık. Ben bu raporu Gönül Boran Özüpak'a sundum o da Vedat Bilgin'e iletti. Daha sonra başka bir dernek daha Vedat Bilgin'le görüştü. Onlar da bizden yardım istedi ve onlara da aynı raporu sundum.  Ellerinde şu an iki rapor var, ikisi de bizim hazırlamış olduğumuz rapor. Bu raporlar ön bilgi raporudur. Daha kapsamlı bir çalışma da hazırlayabiliriz. Çünkü bu konu siyaset üstü bir mesele. Bu konu AK Parti'ye oy vermiş kişiyi de ilgilendiriyor, MHP'ye oy veren kişiyi de ilgilendiriyor, CHP'ye oy vereni de. Bu konu milleti ilgilendiren bir konudur. Bu konunun siyaset malzemesi yapılmaması gerekiyor. Biz EYT sayısını devletin imkanlarından faydalanarak Bilgi Edinme Yasası'ndan elde edebileceğimiz verilerle  çıkarmak istedik. Gönül Hanım başvuruda bulundu fakat kendisine bilgi verilmedi. Hal böyle olunca ben kendim çalıştım. 2000 yılına kadar sisteme giren, emekli olan, hayatını kaybeden gibi unsurları inceledik ve baktık ki sonuç 5 milyon 400 bin. Sayı çok fazla olduğu için herkes aynı anda emekli olamayacak. 4447 sayılı yasa gereği sigortada 18 yaş baz alınır. Kadınlar 20 erkekler 25 yaşını tamamlamışlarsa 5 bin günleri varsa emekli olabilirler" dedi.

EYT konusunda ok yaydan çıkmış gibi.

Mevcut atmosfer gösteriyor ki Cumhurbaşkanı'nın talimatından sonra mutlaka bir adım gelecek.

Erdursun'la sadece EYT'yi konuşmadık. Sosyal güvenlikteki çok sayıda çarpıcı gelişmeyi de masaya yatırdık. 150 binin üzerinde erişim alan, binden fazla yorumla soru yağmuruna tutulduğumuz programın ardından Özgür Erdursun oldukça önemli bir gelişmeyi de paylaştı.

Erdursun, "Asgari ücret AGİ ilaveli en az 2.020 TL'dir. Eşin çalışıp çalışmadığına ve çocuk sayısına bakılarak 2.155 TL'ye kadar yükselir. Ancak artan oranlı vergi sistemimiz 2.020 TL üzerindeki asgari ücretliden Eylül'den itibaren %20 vergi kesintisi yapacak 2.155 TL alanlar 2.046 TL alacak! Bu ay asgari ücretlinin eline daha düşük maaş geçecek, Eylül ayından yıl sonuna kadar asgari ücretli evli, eşi çalışmayanlar ve çocuğu olanlar 109 TL'ye kadar düşük maaş alacaklar. Evet yanlış duymadınız çocuğu olan ve eşi çalışmayanlar daha fazla vergi ödeyecek, düşük maaş alacak!" dedi.

İşin özeti, dar gelirli yurttaş için mali durum her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

Ekonomik sıkıntıdan çıkış için sosyal güvenlikte kapsamlı bir reform yapılması gerektiği de açık.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları