Serkan Yetişmişoğlu

Serkan Yetişmişoğlu

serkanyetismisoglu@bursadabugun.com

"3"lü silahşörler!

2021.04.16 22:21 - Son Güncellenme: 2021.04.16 22:21
A

12 Kasım 2020'de kaleme aldığım "Kim bu Küçük Timsahlar?" yazımda 2003 doğumlu Tuğbey Akgün ve Eren Güler'in bugünlere nasıl geldiğini anlatan bir anımı paylaşmıştım sizlerle...

Dilerseniz, önce bu yazımı hatırlayalım, sonra da 3'lü silahşörlerle ilgili gelişmeleri yorumlayalım...

2015 YILINDA U12 İZMİR CUP'TA...

"Bazen, vakit buldukça arşivi karıştırırım...

Ne var ne yok, diye...

Yine bir gün dijital arşivime bakıyordum.

Karşıma, Nisan 2015'te Altınordu'nun düzenlediği Uluslararası U12 İzmir Cup Futbol Turnuvası'na denk geldim.

GÜZEL BİR TESADÜF...

O turnuvaya katılan Bursaspor U12'nin kadrosuna bakınca, güzel bir tesadüfü hatırladım.

Bugün Bursaspor A Takımı'nda oynayan 2 genç futbolcunun, 5 sene önce, İzmir Cup'a katılan takımda olduğunu hatırlayınca, o günlere gittim.

...Ve bu güzel anıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Bu iki ismi, birazdan sizlerle paylaşacağım.

Ama önce, turnuvayla ilgili bilgiler vermek istiyorum.

20 ÜLKEDEN 48 TAKIM

Avrupa ve Asya'daki; 20 ülkeden 48 kulübün katıldığı organizasyonu, Bursa'dan takip eden tek gazeteci bendim.

Altınordu'nun Selçuk- Efes Tesisleri'nde ve Kuşadası'nda bütün kulüplerin kaldığı otelde, 12 yaşındaki Timsahlar ile çok güzel ve heyecan dolu 3 gün geçirdim.

KİMLER YOKTU Kİ!

Kupada kimler yoktu ki!..

Paris SG, A.Bilbao, W.Bremen, Ajax, Twente, M'Gladbach, 1860 Münih, Hoffenheim, Dinamo Kiev, Porto, Augsburg, AEK, Panathinaikos, Hagi Futbol Akademisi gibi kulüplerle birlikte Bursaspor da İzmir Cup'ta başarıyla boy göstermişti.

HAKAN CENKÇİLER YÖNETİMİNDE

Bugün Vakıfköy Altyapı Teknik Sorumlusu olan Hakan Cenkçiler, o dönem Bursaspor Futbol Okulları Koordinatörü olarak turnuvada kafile başkanıydı.

ANTRENÖR MESUT ALDANMAZ

U12 Takımı'nın Antrenörü de Mesut Aldanmaz Hoca'ydı.

Bir de emektar Masör Ali Fuat Güneş Abimiz vardı.

Araç Kaptanımız Orkun Karagöz yönetiminde gittiğimiz Kuşadası'nda; 14 küçük Timsah'tan oluşan kafilemiz, 4 sahada aynı anda gün boyu maçlar yaptılar.

BAŞKAN ÖZKAN'LA TANIŞTIK

30 yıllık gazeteci dostum ve Altınordu yöneticisi Ali Ergöçmez, bizi Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan'la tanıştırdı.

Futbol aşığı Özkan, Bursaspor kafilesiyle yakından ilgilendi

Hakan Cenkçiler ile Başkan Özkan, zaten çok önceden tanışıyorlardı.

FUTBOLA ADANAN HAYATLAR...

Zira, ikisi de, hayatlarını altyapıya ve yeni futbolcu keşfetmeye adamış iki futbol adamıydı.

Öyle ki;

2 hafta önce kendi yazdığı özel yazıda, "Bursaspor artık benim 2. takımım" başlıklı yazısında Seyit Mehmet Başkan, Vakıfköy Futbol Akademisi'nden ve Hakan Cenkçiler'den övgüyle bahsediyordu.

HEYECANLARINA ORTAK OLDUM

Sabahtan akşama kadar, 2003 doğumlu yeşil-beyazlı küçüklerin maç heyecanlarına, gol ve galibiyet sevinçlerine ortak oldum.

Özel dinlenme bölgelerinde,

Avrupalı oyuncularla sohbetlerini gördüm.

Kampta Hakan Hoca'nın aldığı tur atlama pastalarını keserken yaşadıkları heyecana tanıklık ettim.

İŞTE O KAĞITTAKİ KADRO

Bir gün baktım Mesut Hoca, maç kadrosunu ve sahaya dizilişini kağıda yazmış.

Bunu görünce, "Mesut Hocam, bu kadro kağıdını çekebilir miyim? Hatıra olsun" dedim.

Mesut Aldanmaz da "tabii ki" diyerek, kağıdı gösterdi.

O çektiğim kadroyu görünce, adeta zaman tüneline girdim.

Çünkü;

Kadroda Tuğbey Akgün ve Eren Güler vardı.

Bugün, 2015'te İzmir Cup'a katılan 2003'lülerden oluşan o takımdaki bazı isimler kulüpte yok. Bazıları ise Vakıfköy'de altyapıda oynamaya devam ediyor.

Bu iki Timsah'ı, sadece birer örnek olarak yazdım.

Gelişimleri, alttan gelen gençlere örnek olsun diye...

TUĞBEY SAVUNMANIN ÖNÜNDE

O günkü taktik kağıdında;

9'ar kişilik takım, 3-1-3-1 taktiğiyle oynuyordu.

12 yaşındaki Tuğbey, 3'lü savunmanın önündeydi.

6 numara, yani ön libero gibi...

EREN GÜLER KANATTA OYNUYORDU

Aynı yaştaki Eren Güler de sağ ve sol kanatta oynuyordu.

Tıpkı bugünkü gibi...

5 yıl önce, İzmir Cup'ta, Bursaspor U12 takımı ile birlikte organizasyonu takip ederken, değerli dostum Hakan Cenkçiler, "Serkan, bak; Tuğbey ve Eren'i iyi izle!.. Bu yetenekler, ileride A Takım'da oynayabilir" demişti.

ALMANLAR İLGİLENMİŞTİ

Hatta, turnuvanın sonlarına doğru, Almanya'dan gelen kulüplerin, bu iki oyuncuyu sorarak, "bize verir misin?" diye nabız yokladıklarını söylemişti sonradan bana...

LİGDE OYNAMAYA BAŞLADILAR

Bu sezon...

17 yaşındaki iki genç krampondan;

8 ve 10 numara oynayan Tuğbey, ligde; 2'si 11'de olmak üzere 5 maç oynarken, kupada da 11'de başladı (12 Kasım 2020 itibariyle).

Eren ise, ligde 2 maçta sonradan oyuna girdi. Kupada, Karşıyaka maçında 11'de başladı ve 96 dakika sahada kaldı (12 Kasım 2020 itibariyle).

A Takım düzeyinde, ilk resmi maçlarını oynuyorlar bu sezon...

Eren, Temmuz 2019'da,

Tuğbey ise Ağustos 2020'de profesyonel sözleşme imzaladı.

HAYALLERİ GERÇEK OLDU

Bugün A Takım'da olan ve Mustafa Er'in şans verdiği 2003'lü futbolcular, 5 yıl önce 12 yaşındaydılar ve gelecekte Timsah Arena'da Bursaspor forması giymeyi hayal ediyorlardı.

Tıpkı; hocaları Mustafa Er, Fatih Şen, Serdar Kurtuluş ile ağabeyleri Enes Ünal, Emirhan Aydoğan ve altyapıdan yetişen diğer ağabeyleri gibi...

Ve şimdilik hayalleri gerçek oldu...

Ama daha çok çalışmaları gerek...

DAHA YOLUN BAŞINDALAR

Zira, daha futbol hayatlarının başındalar...

Eğer...

Bu sezon aldıkları süreleri iyi değerlendirirlerse, hem kendileri kazanır, hem de kulüpleri...

Tıpkı, Vakıfköy'den yetişen tüm genç yetenekler gibi...

Tabii ki, bütün Genç Timsahlar'ın kendilerine özgü, ilginç hikayeleri vardır...

Öğrendikçe ve yaşadıkça onları da aktarırım inşallah..."

İşte, 5 ay önceki yazım böyleydi...

İLK GOL VAKIFKÖY YAPIMI

Perşembe akşamı 2-1 kazanılan Bandırmaspor maçındaki skoru 1-1 yapan ilk gol; tam bir "Vakıfköy AŞ" yapımıydı:

2003'lü stoper Taha Altıkardeş geriden havalandırarak 18'e dolduruyor, Mustafa Er'in 83'ten itibaren forvete gönderdiği 1997'li stoper Furkan Emre Ünver kafayla kaleye çeviriyor ve ceza sahasındaki 1999'lu Burak Kapacak tekte asistini yapıyor, 2003'lü kanat forvet Eren Güler de kariyerindeki ilk golünü sol ayağıyla atıyor.

İDMANLARDA O SİNYALİ VERMİŞ

Ümraniye'de 76'da oyuna giren Eren'in, son haftalarda antrenmanlarda önemli bir çıkış içinde olduğunu, formaya asıldığını ve perşembe gecesinde yaptığı patlamanın sinyallerini de verdiğini öğrendim.

ŞIMARMADAN GELİŞMEYE DEVAM

Ama önemli olan; bu andan itibaren, ayağını yere sağlam basarak ve de üzerine koyarak gelişimini sürdürebilmek!

Yani...

Şımarmadan, havaya girmeden, sosyal medyadan; kuaförden traş selfisi gibi zırt-pırt paylaşımlar yapmadan, merdivenleri sağlam çıkarak yola devam etmek önemli...

SABAHA KADAR UYUMAMIŞTIR

İlk gollerini Bandırma'ya atan ve takımını galibiyete taşıyan Eren Güler, adım gibi eminim ki, maçtan sonra, gece sabaha kadar uyumamıştır!

Zaten galibiyetin ardından attığı, "Senelerdir bu günün hayali ile yaşadım ve çalıştım. Müthiş gecede emeği olan herkese teşekkür ederim" tweetiyle bu mutluluk duygusunu çok güzel özetlemiş.

MUSTAFA ER'DEN NASİHATLİ KUTLAMA 

Karşılaşmanın bitiminde Mustafa Hocası, onu kutlarken, "Aferin oğlum, aynen böyle çalışmaya devam etmelisin. Sen daha iyisini de yaparsın" gibi şeyler söyledi.

Kutlarken, biraz da nasihat verdi.

2018'DE BATALLA İLE VAKIFKÖY'DE...

26 Mart 2018'de Batalla'nın Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri'ne yaptığı ziyarette, henüz 15 yaşında olan Eren Güler, Efsane 10 numara ile tanışmıştı.

O günkü buluşmada altyapı oyuncularının hepsinin  formasında "Batalla" yazıyordu.

Pablo Batalla, U15 takımıyla idman yaparken, koşan ekibin en başında yine Eren Güler vardı.

O fotoğrafta 2003'lü Taha Altıkardeş de Batalla'nın arkasında var.

YENİ YÖNETİM HEMEN UZATMALI

Ağustos 2019'da ilk kez profesyonel olan ve 31 Mayıs 2022'ye kadar 3 yıllık sözleşme imzalayan Eren'in kontratı, yeni yönetim tarafından bu yaz hemen uzatılmalı...

Hem de mümkün olduğu kadar en uzun süreli mukavele yapılmalı...

TUĞBEY MÜTHİŞ SAVAŞTI

11'de başlayan iki 2003'lü krampondan;

Bandırma önünde 90 dakika sahada kalan 8 numara Tuğbey Akgün, orta sahada müthiş savaştı.

Emirhan'la birlikte, hem defansif, hem de ofansif büyük katkı verdi.

Hele galibiyet golünden sonra, Tuğbey'in, 12 yaşından beri takım arkadaş olan yaşıtı Eren'e bir sarılışı var ki, görmeyene anlatmak zor!

Tuğbey Akgün, ligde; 8'i 11'de olmak üzere 14 maçta görev aldı.

İSTİKRARIN ADI TAHA ALTIKARDEŞ

8 Şubat'tan bu yana ligde; 9'u 11'de olmak üzere, 10 maçta şans bulan 2003'lü Taha Altıkardeş de, maşallah, savunma hattında üzerine koya koya gelişiyor ve yoluna devam ediyor.

4'lü savunmada da, 3'lü defansta da verimli oynayan Taha, Del Valle'ye kaptırdığı bir pozisyon dışında (Allah'tan gol olmadı), havadan ve yerden geçir vermedi.

"Buz adam" lâkabını taktığım soğukkanlı Vakıfköylü stoper, Akhisar önünde, daha 4. maçında, 3-2'lik galibiyet golünde, Kapacak'a "uzun" ve adrese teslim bir asist yapmıştı.

Son Bandırma maçında da, ilk golde geriden gönderdiği hava topuyla "anahtar pası" veren isim oldu Taha...

Daha ağustos ayında 18 yaşını dolduracak olan "çiçeği burnunda" profesyonel Taha'yı da istikrarlı yükselişi nedeniyle kutluyorum.

2003'LÜ SİLAHŞÖRLER

Maçı bitiren kadroda aynı anda yer alan 2003'lü 3 silahşör; Eren, Taha ve Tuğbey, dikkat çeken performanslarıyla alkışı fazlasıyla hak ettiler.

ER'DEN GENÇLERİ KAZANMAYA DEVAM

Teknik direktör Mustafa Er, sezon başından bu yana takıma kazandırdığı ve futbol camiasına tanıttığı İsmail Çokçalış, Ataberk Dadakdeniz, Batuhan Kör, Tuğbey Akgün, Taha Altıparmak, Berat Altındiş, Canberk Yurdakul gibi genç yeteneklere son olarak Eren Güler'i de  ekledi.

MADEN GİBİ KAZDIKÇA FIŞKIRIYOR

Zira, Vakıfköy seri üretime devam ediyor.

Yeni mahsülleri de Mustafa Hoca, zamanı geldikçe vitrine koyuyor...

Bir maden gibi kazdıkça, yetenek fışkıran Vakıfköy'den yetişen bu gençlere emeği geçen ve onları armaya kazandıran tüm teknik adam ile yöneticilere de teşekkürlerimi iletiyorum.

A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları