Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

07 Ekim 2020 Çarşamba, 07:37

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Ozan Deveci

2021 için bütçe çalışmaları

Ozan Deveci

iletisim@bursadabugun.com

2021 yılı yaklaşırken tüm şirketlerde gelecek yıla ait bütçe çalışmaları da yavaş yavaş başladı.Pandemi süreci ile birlikte sağlık ve gıda sektörü ile bu sektörlere alt iş kolları dışında önemli iş hacmi daralmaları yaşandı.

Ayrıca pandemi birçok sektörde iş yapış şekillerinin, tedarik zinciri yapılarının ve dağıtım kanallarının değişimini de beraberinde getirmiştir.

Bu koşullar altında şirketlerin COVID-19'un etkisine bağlı olarak bu seneki bütçe çalışmalarında geçmiş yıllarda yapılanlara nazaran farklı birçok değişkeninde değerlendirilmesini gerektiriyor.Dolayısıyla şirketler 2021 yılı bütçelerinde sadece gelir - gider planlamalarından önce farklı yaklaşımlarda bulunmaları gerekmektedir.

2021 bütçeleri hazırlanırken COVID-19 krizi sırasında yapılan ve / veya yapılmayan uygulamalar dikkate alınarak farklı senaryolara göre bütçeler hazırlanmalıdır. Bu senaryoları hazırlarken farklı bölümlerin bütçe için alternatif yaklaşımlarına göre şirket için en iyi kombinasyonlar geliştirilmelidir.

Örneğin satış sürecinde klasik dağıtım kanallarının yanında e-ticaret kanallarının devrede olması durumunda bu e-ticaret talebinikarşılayacak iyi bir lojistik tedarikçisinin değerlendirilmesi gerekecektir.

Aynı şekilde şirketlerin tedarik zinciri kanallarında farklı alternatiflerinin değerlendirilmesi ve iş gücünün esnek çalışma modellemeleri de senaryoların birer parçası olması kaçınılmazdır.

Bu şekilde her iş sürecinde farklılaşan koşullara göre en iyi alternatifler oluşturulurken; şirketlerin stratejik hedeflerinden de uzaklaştırmayacak kaynak planlamaları yapılmalıdır.

Şirketler, farklı senaryolara göre hazırladıkları bütçelerini hızlı bir şekilde uygulayacak alt yapıları da oluşturmalıdır. 2020 Yılı tecrübeleri bize şunu öğretmiştir ki, değişimi ayak uydurmak için "Yeni"yi öğrenirken daha "Yeni" bir koşul oluşmaktadır.

Bu hızlı değişimleri yönetmek için, liderlerin koordinasyon ve iletişim yetenekleri de öne çıkmalıdır. Bu iletişim ve koordinasyon iş liderlerinin değişime göre hızlı karar almaları ve bu kararları ilgili kendi ekiplerine zamanında ve doğru olarak iletmeleri ile sağlanacaktır.

Bunun içinde şirketlerin bütçe çalışmalarında organizasyonlarını gözden geçirerek hiyerarşiyi azaltacak ve karar almaları hızlandıracak yapılara benimsemeleri gerekecektir.

Aynı zamanda şirketlerin, bu değişime hızlı ayak uydurmak dijital çözümlerin doğru bir şekilde şirket süreçlerine uyarlanmaları ve ile sağlanmaktadır.Dijital ortamlarda yönetilen bütçeler, şirketlerin gerçekleşen sonuçlara göre hızlı karar almaları için avantaj sağlayacaktır.