Murat Sağman

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Yine bir Merkez Bankası haftasında beklentiler, Dolar'da yükseliş nereye kadar?

09 Ağustos 2021 Pazartesi, 09:12
A

Tam dolar düşmeye başladı derken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faizlerin düşüşü ile birlikte enflasyonun da Ağustos'ta düşüşe başlayacağı yönündeki değerlendirmeleri sonrasında en tepe gördüğü 8,80 seviyelerinden 8,30'u gördükten sonra Cuma kapanışı 8,63 oldu. Bu yükselişte Cuma günü ABD'de gelen beklenenden yüksek tarımdışı istihdam verisi de etkili oldu. Türk lirası Temmuz ayında yüzde 2,5 yükselişle en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi olmuştu. Yıl başından beri hala en fazla değer kaybeden ikinci gelişen ülke para birimi konumunda bulunuyor.

Enflasyonun ağustos ve eylül ayında düşeceğini beklemiyoruz zira üretici enflasyon hala yüzde 45 ve hem bunun tüketiciye geçişi hem de son dönemde doğal gaz ve elektrikte görülen fiyat artışların ağustos ve eylül rakamlarında etkili olmaya devam edecek. Enflasyon da düşüş en erken ekim ayında başlayacak özelllikle geçen yıl son çeyrekte yüksek çıkan enflasyon oranları yüzünden. Cumhurbaşkanı Erdoğan : "faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok, çünkü yüksek faiz, bize yüksek enflasyonu getirecektir" derken "Bunu da özellikle buradan bir yerde ben de sinyalimi belli yerlere herhalde vermiş oluyorum, çünkü bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçiyoruz" diye ekledi. Piyasa bu söylemlerden çekindi ve döviz tekrar yukarıya gitti.

Piyasalar cuma günü açıklanan temmuz ayına ilişkin ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklanmıştı. Verinin bekleninden üzerine açıklanmasının ardından parasal sıkılaştırma algısı güçlendi ve ilk fiyatlamalar görüldü. Dünyada dolar güçlendi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasına ilişkin kararlarda çok fazla yer tutan tarım dışı istihdam verisi güçlenmeye devam ediyor. Bu durum aynı zamanda ABD ekonomisindeki toparlanmanın sürdüğünün de belirgin bir göstergesi oldu. Bu verinin Türkiye'nin de dahil olduğu gelişen ülke piyasaları için iyi bir durum değil. Fed'in faiz artışı için uzun bir süreç olduğu kabul edilse de erken parasal sıkılaştırma ve tahvil alımlarının azaltılması olasılığının güç kazanması piyasa faiz oranlarında yükselişi beraberinde getirmesi ile gelişen ülkelerden doların anavatanına dönüş eğiliminin hızlanması ve dış finansman ihtiyacındaki ülkeler için daha pahalı borçlanma maliyeti demek olacak.

Bu perşembe Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı var. Faiz değişimi beklenmiyor. Ancak toplantı sonrası yapılacak duyurularda para politikasının seyrine ilişkin ileriye yönelik sinyaller aranacak. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, çeşitli tarihlerde yaptığı açıklamalarda "parasal sıkı duruş ve enflasyonun üzerinde faiz" politikasını sıkça vurgulamıştı. Temmuz enflasyonu (TÜFE) yüzde 18.95 olurken bilindiği üzere TCMB politika faizi de yüzde 19.00 seviyesinde bulunuyor. Enflasyon ve faiz eşitlendi.  Temmuz ayında manşet TÜFE enflasyonu, %1.80 ile piyasa (1.57%) beklentinin üstünde gerçekleşti. Böylece yıllık TÜFE enflasyonu %17.53'den %18.95'e çıktı. Yıllık çekirdek enflasyon, %17.47'den %17.22'ye düşerken, yıllık ÜFE %42.89'dan %44.92'ye yükseldi. ÜFE maliyet yıllık enflasyonunun yükselen emtia fiyatları ve TL'deki birikimli değer kaybı etkileriyle %45'e ulaşması ve TÜFE-ÜFE yıllık enflasyon farkının 26 puana çıkması, üretim maliyetlerindeki belirgin artışın yaratabileceği risklerin devam ettiğini net gösteriyor.

Dolar/TL için en iyi senaryo TCMB'den gelebilecek gerekirse faizi artırırız açıklaması olacaktır. Dolar o zaman tekrar 8,30 seviyelerini test edebilecektir. Çünkü enflasyon gelecek aylarda bir TÜİK mucizesi olmazsa yüzde 20'nin üzerine çıkacak. Tabii ki böyle bir cümle bu siyasi baskı ortamında çok zor olacaktır. Dolar için en önemli direnç daha önce gördüğü 8,80 seviyesi. Onu test etmesi ve geçmesi durumunda 9 seviyeleri hedef olacaktır.

Herkese iyi haftalar ve sağlıklı günler.

 


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları