Murat Sağman

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Merkez Bankası faizi sabit tuttu söylemini değiştirdi

19 Nisan 2021 Pazartesi, 09:17
A

Geçen hafta yazımızda belirttiğimiz gibi Merkez Bankası (TCMB) yüzde 19 olan politika faizi sabit tuttu. Toplantı sonrası açıklanan karar metninde, önümüzdeki dönemde para politikasının iç talebi yavaşlatıcı etkisinin belirginleşeceği ancak enflasyon üzerindeki riskler dikkate alınarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiği belirtildi. TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini açıklarken enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli %5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceğini söyledi. Yani faiz enflasyonun üzerinde kalmaya devam edecektir. Şu anda enflasyon yüzde 16,2'de ve  gelecek aylarda yüzde 18 seviyelerine yükselmesini bekliyoruz. Eğer enflasyon beklenen düzeylere gelirse gerçekleşen enflasyonla hesaplanana reel faiz yüzde 2.8'ten yüzde 1 seviyelere gerilemiş olacak.

TCMB'nin 29 Nisan'da açıklayacağı Enflasyon Raporu'nda yılsonu için %9.4 olan enflasyon tahmininin yukarı yönde güncelleneceğini bekliyorum. TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun raporu açıklarken yapacağı sunum, önümüzdeki dönem para politikasına ilişkin sinyal vermesi açısından önemli olacak. Yılın bu ikinci Enflasyon Raporu toplantısında enflasyon görünümüne dair vereceği mesajlar bankanın faiz indirim zamanlamasını kestirebilmek açısından çok önemli olacak. TCMB'nin sıkı para politikasının önümüzdeki dönemde devam edeceği varsayımı ile 2021 yılsonunda enflasyonun %16'ya tekrar düşebileceğini söyleyebiliriz. Burada kritik olan faizleri çok aceleci ve gereğinden fazla indirmemek.

Asıl önemli değişiklik önceki metinde yer alan "Uzun bir müddet" ve "Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır" ifadeleri  bu ayki metinden çıkarıldı. Buna göre, TCMB ek parasal sıkılaşma ihtiyacı olmayacağını öngörüyor.  Bu ifadelerin çıkartılması Merkez Bankası Başkanı değişimi sonrasında faiz indirimlerinin Haziran veya Temmuz'da başlayabileceği yönündeki beklentileri artırdı. Nisan ve Mayıs'ta enflasyonun zirveye ulaşacağı öngörüsü TCMB'nin Haziran veya Temmuz toplantısında faiz indirimine başlamasına neden olabilir.

Dolar/TL'de 8 seviyesi önemli bir destek artık, 8,20 seviyesi ilk direnç 8,50-8,60 bandı bir sonraki direnç. TCMB faizleri indirmeye başladığında muhtemelen kur ilk etapta bu dirençlere kadar yükselecektir ve 8,60 seviyeleri kırılması durumunda daha yukarı seviyeler hedef olabilecektir. Bir sonraki PPK toplantısı 6 Mayıs'ta yapılacak.

Herkese iyi haftalar ve pandeminin çok arttığı bu günlerde herkese sağlıklı günler diliyorum...


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları