Murat Sağman

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Merkez Bankası bu hafta pas geçer peki ya sonrası?

12 Nisan 2021 Pazartesi, 08:37
A

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını perşembe günü yeni başkan Şahap Kavcıoğlu başkanlığında açıklayacak. TCMB bir önceki toplantıda politika faizini 200 baz puanlık artışla yüzde 17'den 19'a çıkarmıştı ve hemen akabinde Başkan Ağbal görevden alınmıştı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) martta aylık yüzde 1,08 ve yıllık yüzde 16,19 artış ile piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşti. Bir ekleme yaparsak yaşadığımız enflasyon açıklanan enflasyonun iki katına yakın. Mart ayı enflasyon verisine dönersek, açıklanan veri beklentilere paralel gelmesi, döviz kurlarının denge bulmaya başlaması ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nın sıkı para politikasının devamı yönündeki açıklamaları perşembe günkü toplantıda faizde değişim olmayacağı beklentilerini kuvvetlendirdi. Dolar TL'nin bu karar sonrası destekleri 8-8,2 seviyelerinde direnci ise 8,40-8,50 olacaktır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun  (PPK) 15 Nisan Perşembe günkü toplantısına ilişkin beklenti, haftalık repo faizinin 19,00 seviyesinde korunacağı yönünde oluştu.

Bizim de Sagam Danışmanlık olarak katıldığımız Foreks anketine bakarsak  22 ekonomistin 21'i faizin sabit bırakılacağı tahmininde bulunurken, 1 ekonomist ise faizin 100 baz puan artışla yüzde 20,00 seviyesine yükseltileceğini öngördü. 2021 yıl sonuna ilişkin görüş belirten 11 ekonomistin medyan tahmini  yüzde 15,00 seviyesinde gerçekleşti. Yıl sonu anketine ilişkin en düşük faiz tahmini yüzde 13,00, en yüksek tahmin ise yüzde 18,00 seviyesinde  oluştu. Geçen ayki ankette yıl sonu faiz beklentisi yüzde 14,25 seviyesinde oluşmuştu.

Asıl sorun 6 Mayıs'ta bir sonraki toplantıda başlayacak. O zamana kadar enflasyon ve kur yükselmiş olursa TCMB'nin işi daha da zorlaşacak. Siyasi baskı yüzünden faiz artırması çok zor, faizi artırmayarak kur riski artabilir, faiz indirmesi şirketler ve reel ekonomi için iyi olsa da fiyat istikrarı ve finansal istikrar açısından büyük bir risk yaratacaktır. Bundan önceki Başkan Ağbal faizler nisbetten düşük olduğu için faiz silahını kullanabilmişti. Artık bu silahı kullanmak o kadar kolay değil. Bundan sonrası için son 22 ayda atanan dördüncü TCMB başkanının işi gerçekten çok zor.

Herkese iyi haftalar ve pandeminin çok arttığı bu günlerde herkese sağlıklı günler diliyorum...


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları