Murat Sağman

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Kemerlerinizi bağlayın bu hafta çok kritik

14 Haziran 2021 Pazartesi, 09:05
A

Çok kritik bir hafta yaşayacağız.  Bugün Brüksel'de yapılacak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden görüşmesini izleyeceğiz. Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Çarşamba ise ABD Merkez Bankası (Fed) toplantıları önemli gündem konuları olacak.

İlk önce uzun zamandır çok önem atfedilen Biden-Erdoğan görüşmesini yorumlayalım. Benim net beklentim " Modus Vivendi" olacak şeklinde. Yani en önemli sıkıntılı konu olan S-400 meselesini ileriye ertelenerek tam çözemeden mümkünse askeri, siyasi ve ticari olası işbirliğine odaklanılacak. ABD-Türkiye ilişkileri,özellikle ermeni tasarı kabul edildiği bir dönemde, son yılların en kötü seviyesinde. Demek ki olabilecek olumlu birkaç gelişme Türkiye piyaslarını olumlu etkileyecektir ki son günlerde dolar gevşeyerek bu olumlu beklentiyi fiyatlamaya başladı.

Diğer iki toplantı biri Fed diğeri TCMB'nin faiz ile ilgili toplantıları. Her iki merkez bankası toplantısından faiz değişimi beklenmiyor. İlk önce Fed dersek, ilk faiz artımı için ise en erken tarih 2023 yılı işaret edilmişti. Hatta 2024 yılını bekleyen Fed yetkilileri vardı. Tahvil alımlarını azaltmayı ise gelecek yılın başlarında beklenmeye devam ediyor. Ancak enflasyon ve büyüme başta olmak üzere ekonomik verilerin seyri bu beklentiyi zora sokuyor. İlk test bu Çarşamba Fed toplantısında belli olacak. Piyasalar şimdilik yüksek enflasyona rağmen bunun geçici olacağı senaryosuna inanmış görülüyor. Bu açıdan öncelikle ABD mayıs enflasyon verilerine odaklanıldı. Beklentiler yüzde 4.7 iken yıllık yüzde 5 olarak gerçekleşti. Veri sonrası kısa bir dalgalanma yaşansa da daha sonra tekrar bir denge sağlandı. Fed'in herhangi erken bir sıkılaştırma adımı ve/veya söylemi zaten çok şişmiş olan piyasaları altüst edebilir.

TCMB'nin faiz indirimi için temmuz ile yıl sonu arasında yayılan bir tahmin aralığı var. En erken temmuz olabilir ki özellikle döviz için riskli bir adım olacaktır. Son çeyrekten önce ve enflasyon kalıcı olmadan kesinlikle bir faiz indirimi gelmemeli. Merkez bankası siyasi baskıya dayanamaması durumunda ve erken bir faiz indirimi yapması durumunda piyasadaki riskleri oldukça artıracaktır.

Dolar/TL kurunda rekor 8,77 seviyesini gördükten sonra kâr satışlarıyla karşılaştı ve geçen haftayı 8,38 seviyesinde kapattı. Eğer bu hafta olumlu atlatılırsa ilk ciddi destekler 8.25-8.28 seviyeleri olacak. İlk dirençler ise 8.50-8.55 seviyelerinde bulunuyor. Bu hafta riskli gözüküyor her açıdan destekler yerine dirençler tekrar test edilebilir dikkat !!!.

 

Herkese iyi haftalar ve sağlıklı günler...

 

 

 

 

 

 


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları