Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

03 Mayıs 2021 Pazartesi, 09:21

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Enflasyon sorun olmaya devam ediyor

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Bana sorsanız Türkiye'nin en büyük ekonomik sorunu ne diye tereddüt etmeden önce enflasyon sonra işsizlik derim. Maalesef enflasyon yüksek olduğu için faizleri düşüremiyoruz, faizleri düşüremediğimiz için de yatırım azalıyor büyüme azalıyor ve işsizlik yüksek kalmaya devam ediyor. 

Geçen hafta Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci enflasyon raporuna göre, yılsonu enflasyon tahminini 2.8 puan artırarak %12.2'ye yükseltti. TCMB yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu, rapora ilişkin yaptığı sunumda parasal sıkılık konusunda net bir duruş sergilendiğini ve önümüzdeki dönemde de fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçların kararlılıkla kullanılmaya devam edileceğini söyledi. Başkan Kavcıoğlu, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden işaretler oluşuna kadar politika faizinin gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde oluşmaya devam edeceğini ifade etti.Bu söylemler doğru olsa da son iki yılda sayın Kavcıoğlu dördüncü Merkez Bankası Başkanı ve görev süresini tamamlayıp tamamlamayacağı konusu elbette soru işareti. Bir hatırlatma yaparsak son üç enflasyon raporu toplantı üç ayrı başkan ile yapıldı, toplantıya katılan ekonomistler ve basın mesupları daha istikrarlı diyebiliriz.

Bununla birlikte son enflasyon raporunda başka yeni gelişmeler oldu. Petrol fiyat beklentisi yukarı yönlü güncellendi. 2021 yılı petrol fiyatı tahmini varil başına 54.4 dolardan 64.4 dolara yükselirken, 2022 yılı için 61.9 dolara olarak açıklandı.Yıllık gıda enflasyon beklentisi 2021 yılı için %11.5'den %13.0'e yükseltildi. 2022 tahmini %9.8.Emtia fiyatlarındaki artış nedeniyle dolar bazında ithalat fiyat artışı tahmini yukarı yönde revize edildi. 2021 yılı ithalat fiyat artış tahmini %6.5'ten %13.3'e çıktı. Ayrıca 2021 birinçi çeyrek'de toplam talebin beklentiden daha yüksek enflasyonist etki yarattığı belirtildi.

TÜİK, Nisan ayı enflasyon verisini bu sabah açıklayacak. Bloomberg anketine göre, Nisan ayı için aylık TÜFE beklentisi %1.88. Aylık ortalama beklentinin gerçekleşmesi durumunda, yıllık TÜFE enflasyonu %16.19'dan %17.37'ye yükselecek.Başkan Kavcıoğlu'nun açıklamalarına göre, TCMB enflasyonda tepe noktasının Nisan ayında görüleceğini tahmin ediyor. Biz buna katılmıyoruz çünkü maliyet enflasyon olan ÜFE hala %31 seviyelerinde ve mayıs ayı ile birlikte enerji kaynaklı baz etkisi manşet enflasyon üstünde aşağı yönlü etki yaratsa da artan maliyetler nedeniyle manşet enflasyonda anlamlı bir düşüş olması zor olacaktır. TCMB Beklenti anketine göre, son aylarda enflasyon görünümündeki kötüleşmenin etkisiyle enflasyon beklentileri yukarı yönde güncellendi. Ankete göre, 2021 yılsonu enflasyon beklentisi %13.2 oldu.

Enflasyon sorun olmaya devam ettiği için bu hafta Perşembe TCMB'nin para politikası kurulu toplantısından herhangi bir faiz değişikliği beklemiyorum. Politika faizi bir süre %19 seviyesinde kalacak. Eğer yeni bir kur şoku olmazsa ilk faiz indirimi yaz aylarından önce gelmeyecektir ( en erken Temmuz - Ağustos toplantıları). Yabancı kurumlar en erken eylül ayında ilk indirimi bekliyor. Dolar TL ise8,15-8,20 ve 8,50-8,60 bantları arasında kalmaya çalışacaktır. Halkbank davası ile ilgili veya herhangi bir dış şok haberi ile, beklenenden önce bir faiz indirimi veya beklenenden fazla bir faiz indirimi sonucunda kur 8,50-8,60 seviyeleri aşması durumunda ilk hedef 9 seviyeleri olacaktır.

Herkese iyi haftalar ve sağlıklı günler...