Murat Sağman

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Enflasyon düşmeden diğer ekonomik sorunlar çözülmez

05 Temmuz 2021 Pazartesi, 08:02
A

Bugün yine bir enflasyon verisi açıklanacak. Normalde ayın üçünde açıklanıyor fakat bu ay ayın üçü hafta sonuna denk geldiği için bu ay beşinde açıklanacak. Önce beklentileri ve anketleri aktaralım. 21 kurumun katıldığı Bloomberg HT enflasyon anketine göre piyasa haziran'da tüketici fiyatlarının aylık yüzde 1,4, yıllık bazda yüzde 16,9 artmasını bekliyor. Geçen ay yıllık enflasyonu yüzde 16,59 açıklanmıştı. En düşük beklentiyi paylaşan kurum aylık enflasyonun yüzde 1,03; yıllık yüzde 16,47 olarak gerçekleşmesini öngördü. En yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise haziran ayında tüketici fiyatlarının aylık bazda yüzde 2 artış göstermesini; yıllık bazda ise yüzde 17,5 olmasını bekliyor.Katıldığım anketlerde haziran enflasyonunu aylık yüzde 2 civarında beklediğimi söyledim. Son yapılan zamlarla, emtia fiyatları artışıyla ve kur geçişkenliği yüzünden zaten öyle olması da gerekiyor. Yüzde 1,5 altında açıklanacak aylık bir enflasyon ile zaten güvenin çok az olan TÜİK için yeni bir güvensizlik daha getirecek.

Foreks'in 16 banka/kurum ekonomisti ile düzenlediği ankete göre ise, TÜFE'de haziran ayı ortalama tahmin %1,47 artış olurken, yıllık veride ise medyan tahmin %16,92, ortalama %16,98 olarak gerçekleşti.TÜFE'de aylık en yüksek ve en düşük artış beklentileri sırasıyla %2,00 ve %1,03 şeklinde oluşurken, yıllık tahminler aynı sıralama ile %17,54 ve %16,47 oldu.Tüm bu beklentiler ile Merkez Bankasının haftaya yapılacak faiz toplantısında faizleri sabit tutmasını bekliyoruz.

Bütün bu beklentiler ve daha önce açıklanan enflasyon verileri kuşkusuz günlük yaşadığımız enflasyon ile hiçbir ilgisi yok. Sokaktaki ve hissedilen enflasyon en az yüzde 25-30 civarında. Zaten üretici enflasyonu da yüzde 38 seviyesine geldi. Doktora gittiniz ateşiniz var, doktor size termometre veriyor fakat termometre ya bozuk, ya düşük gösteriyor. Sonuçta sizin ateşiniz düşük de görünse hala ateşiniz devam ediyor. Ülkemizde enflasyon da bu durumda. Yüksek enflasyon demek yüksek faiz, daha fazla memur ve emekli maaşları zammı demek. Boşuna dememişler enflasyon tüm kötülüklerin anasıdır. Enflasyonu düşürmeden diğer ekonomik sorunlar çözülemez. Enflasyon nasıl düşürülür bir daha ki yazımızın konusu olacak.

Herkese iyi haftalar vesağlıklı günler...


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları