Murat Sağman

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Dolardaki yükseliş sürecek mi?

21 Haziran 2021 Pazartesi, 08:47
A

Geçen hafta zor bir haftayı geride bıraktık. Haftaya önce NATO zirvesinde Biden-Erdoğan görüşmesi ile girdik sonra Çarşamba Fed toplantısı ve Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aylık faiz toplantısı gerçekleşti. Biden-Erdoğan görüşmesi beklentileri karşılamadı. S-400 gibi en sıkıntılı konularda bir ilerleme kaydedilmedi. Anlaşamadığımız konularda bir gelişme olmazken anlaşabileceğiz konularda yeni başlıklar açıldı. Dolar tüm bunları olumsuz karşıladı.

Haftanın diğer önemli gündem maddesi ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantısı idi. Piyasaların yakından izlediği ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısında beklendiği üzere faiz değişimi olmadı. Ancak toplantı sonrası yapılan açıklamalar "şahin" olarak değerlendirildi ve olumsuz algılandı. ABD dolar endeksi değer kazanırken ABD 10 yıllık bono faiz oranı yükseldi, borsalar, petrol ve altın fiyatları ise düşüş gösterdi. Gelişen ülke para birimleri ve TL'de değer kayıpları görüldü. Fed toplantısı sonrası yapılan açıklamalarda, 120 milyar dolarlık tahvil alımlarına devam kararının yanı sıra 13 Fed üyesinin 2023 yılı sonuna kadar iki defa faiz artışı beklerken, enflasyon ve büyüme beklentileri yukarı çekildi. Bu gelişmeler işimize yaramadı.

Haftanın son önemli gelişmesi TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı idi. TCMB beklendiği gibi son iki toplantıda yaptığı gibi politika faizini (haftalık repo ihale faizi) %19 seviyesinde korudu. 

Merkez Bankası açıklama metninde Mayıs açıklamasında yer alan ifadeleri eklemelerle beraber korudu. Mayıs açıklamasındaki "Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir" ifadesi, "... mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir" olarak değiştirildi. Böylece Mayıs açıklamasında metinden çıkartılan sıkı duruş ifadesi metne dönmüş oldu. TCMB, aynı zamanda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizini enflasyonun üzerinde bir düzeyde olacağını belirtti. Enflasyon Raporu'ndaki grafiğe göre Merkez Bankası enflasyonda düşüşün Eylül ayında başlamasını bekliyor. Özet olarak sıkı duruş ifadesinin dönüşü Para Politikası Kurulu'nun Temmuz ve Ağustos toplantılarında beklemede kalıp faiz indirimine gitmeyeceğine işaret ediyor. En erken ilk faiz indirimi Eylül'de gözüküyor.

Aşılama çalışmalarının hızlanması ve yaz aylarında turizm gelirlerini cari açık açısından pozitif etkileyebilecek olsa da Fed'in para politikalarına dair endişeler diğer gelişmekte olan piyasa para birimleri gibi TL'yi de negatif etkileme potansiyeli taşımaya devam edecek. Dolar/TL de çıkış hareketi sürmeye devam ediyor. İlk ciddi destekler 8.65-8.60 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin altında verilecek destek 8.58 olarak görülürken ilk ciddi direnç 8.80 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde sonraki direnç 9.00 seviyesinde. Fed konusunda birşey yapamıyoruz ama içerideki riskleri azaltılacak önlemler alınabilir. Riskler düşmeden Dolar/TL de kalıcı düşüş zor gözüküyor...

Herkese iyi haftalar ve sağlıklı günler...

Murat Sağman

 

 

 

 

 

 


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları