Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

29 Mart 2021 Pazartesi, 08:57

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Belirsizlikler ve zor bir dönem

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Geçen hafta yaşanan ciddi çalkantıdan sonra piyasalarda denge arayaşı var. Elbette 20 ayda dördüncü Merkez Bankası başkanı piyasalara artık çok zor geldi. Evet yaşananlar yaşandı ve bitti fakat bundan sonrası için bazı belirsilizkler devam ediyor. Bu belirsizliklerin başlıcaları: ABD'de tahvil faizlerin gidişatı ve bize etkisi, Türkiye'de kabine değişikliği belirsizliği, Berat Albayrak dönecek veya dönmeyecek, Merkez Bankası 15 Nisan da faiz indirecek veya sabit tutacak. Bu yazıyı yazdığımız sırada yeni başkan Şahap Kavcıoğlu'nun hemen faiz indirilecek önyargısının doğru olmadığın açıklaması geldi.

Merkez Bankası eski başkanı Naci Ağbal'ın geçen hafta görevden alınması öncesi ve sonrası piyasaların fiyatlaması: Görevden alınmadan önceki Cuma günü: Dolar TL 7,22 , 10 yıllık tahvil %14, CDS ( risk primi) 300, Borsa İstanbul Bist100 endeksi 1528. Bir hafta sonra geçen Cuma kapanışları : Dolar TL 8,03, 10 yıllık tahvil %19, CDS ( risk primi) 465, Bist100 endeksi 1382. Hem döviz hem faiz hem risk primimiz yükselirken borsa istanbul değer kaybetti. Naci Ağbal tam kredibilite kazanmaya başlamışken "pişmiş aşa soğuk su döktük" misali herşeyi çok daha zor hale getirildi. Özellikle yabancı yatırımcıların güvenlerini çok azaldığını söylebiliriz. Güven ve istikrar olmayan bir ülkede yatırım çekmek zordur. Ak Parti'nin son büyük kongresinde belirlidiği hedeflerde "güven ve istikrar" var. Söylem değil yapılanlar önemli. Son 20 ayda 4 Merkez bankasıi 5 Tüik başkanı değişikliği ile bir istikarardan bahsedemeyiz. Hareketli be belirsiz günler devam edecek. 

Son olarak herkesin çok yakın takip ettiği ve piyasalarını nabzını ölçen dövizdeki son duruma bakalım. Dolar / TL geçen hafta %13 yükseldi.  Şimdilik teknik ve temel görünümün bize söylediği kısa, orta ve uzun vadeli yönün yukarı olduğu şeklindedir. Kısa vadede 8'in altına inmekte zorlanabilir. İlk destekler 8.00 sonra 7,85 ve 7.70  seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç 8.20 seviyesinde. Bu seviyenin üzerine giderse bir sonraki direnç kasım 2020 başında (hazine ve maliye bakanı (berat albayrak istifası, merkez bankası başkanı değişikliği) gördüğü 8.58 seviyesi olacak.

Herkese iyi haftalar ve pandeminin çok arttığı bu günlerde sağlıklı günler diliyorum...