Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

25 Ocak 2021 Pazartesi, 08:43

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

Ancak bir bedel ödeyerek enflasyonu düşüreceğiz

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

Geçen hata 21 Ocak perşembe günü yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Merkez Bankası (TCMB) beklentilerimize paralel faizi yüzde 17'de sabit bıraktı. TCMB'nin Kasım ve Aralık 2020'de dezenflasyonu sağlamak adına gerçekleştirdiği toplam 675 baz puan artışın ardından atılan adımların bir süre etkisini izleyecektir. Toplantı sonrası açıklanan karar metnine eklenen "sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesi" kararı ve "gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacağı" ifadesi, TCMB'nin enflasyonda kalıcı bir iyileşme sağlanana kadar kararlı bir duruş sergileyeceğine işaret ediyor. Karar sonrası açıklanan metinde ekonomiye dair yer alan ana mesajlar şöyle; İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir.  İç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır. İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

TCMB'nin "Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaştırma yapılacaktır" ve "bu duruşun uzun bir müddet sürdürülmesine" olan bu İki yeni ifadeyi de TL'de bir süreliğine en azından stabil bir seyrin devamı için olumlu olarak görüyorum. Dolar/TL tekrar 7,25-7,30 seviyelerini test edebilir, 7,50-7,55 seviyeleri şimdilik önemli bir direnç olarak bakabiliriz.

Aralık ayı için açıklanan %14.6 TÜFE enflasyonu rakamıyla reel politika faizinin %2'nin üzerinde olduğunu hesaplıyoruz. 3 Şubat'ta açıklanacak Ocak enflasyon rakamıyla birlikte reel faizin düşebileceğini söyleyebiliriz. Ocak ve Şubat rakamlarıyla enflasyonun %16'ya yaklaşabilecek olması reel faizin %1 civarına düşebileceğine işaret ediyor. Merkez Bankası'nın enflasyonda bu artışın geçici olabileceği düşünse de Şubat'ta ek bir sıkılaştırma yapmaya mecbur kalabilir (50-100 baz puan faiz artışı). Faizin yükseliği ekonomiye ciddi negatif etkisi elbette var. Bununla birlikte faizlerin bu seviyeye gelmesi de son yıllarda yapılan hataların sonucudur. Maalesef bir bedel ödemeden enflasyon düşmeyecektir.

28 Ocak'ta TCMB, yeni Enflasyon Raporunu yayınlayacak. Başkan Ağbal'ın açıklamalarının yanı sıra TCMB'nin güncel enflasyon tahminleri de takip edilecek. Bir sonraki PPK toplantısı ise 18 Şubat'ta yapılacak. Şimdilik en yakınımızda olan Ocak enflasyonunun açıklanacağı 3 Şubat gününü bekliyoruz.

Herkese iyi haftalar ve sağlıklı günler diliyorum...