Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

11 Ocak 2021 Pazartesi, 09:09

Arkadaşıma gönder
Favorilerime ekle
Bu yazıyı yazdır
Yazı boyutu
Murat Sağman

2021 yılı hareketli olacak

Murat Sağman

murat@muratsagman.com

2021 yılı çok hareketli başladı aynen 2020 yılı gibi. Hatırlarsanız 2020 yılı ocak ayında hemen başında İranlı general Kasım Süleymani ABD tarafından vurulmuştu. 2020 yılının tabii ki en önemli olayı yüzyılın pandeminin hayatımıza girmesi oldu. 2021 yılı dünyada ve Türkiye'de çok hızlı başladı. Trump taraftarları kongreyi bastı, dünya sağlık örgütü daha ölümcül bir virüsün gelebileceğinden bahsetti, İngiltere'de virüs mütasyona uğradı, Türkiye'de enflasyon yükseldi, yılının ilk gününden itibaren zamlar başladı...

Yılın ilk haftasında aralık 2020 ve tüm 2020 yılın enflasyon rakamı geldi.  Aralık'ta manşet TÜFE enflasyonu, %1.25 ile piyasa (0.90%) beklentisinin üstünde gerçekleşti. Böylece 2020 yılı için yıllık TÜFE enflasyonu %14.03'ten %14.60'a yükseldi. Yıllık çekirdek enflasyon %13.26'dan %14.31'e, yıllık ÜFE enflasyonu ise %23.11'den %25.15'e çıktı. 2020 yılında manşet TÜFE enflasyonu önceki yıla göre 2.8 puan artmış oldu.

Ocak ayında elektrik (%6) ve doğalgaz (%1) zamlarının 2020 yılı enflasyon sepeti ağırlıklarına göre enflasyona doğrudan etkisi 0.19 puan olacak. Enflasyon 2021 yılının ilk çeyreğinde yükselmeye devam edecek ve muhtemelen yıllık yüzde 16 seviyelerine gelecek. 2021 yılında TCMB'nin sıkı para politikası uygulamasına devam edeceğini bekliyorum. Önümüzdeki dönemde enflasyon üzerinde risk oluşturan bazı faktörler: büyüme dinamikleri, gıda fiyatları, enflasyon beklentileri, hizmet enflasyonu, TL'deki eğilim ve emtia fiyatları. TCMB Ocak'ta veya Şubat'da tekrar faiz artırmasını bekliyorum.

2021 yılının en önemli konusu pandemi ile mücadele olacak. Aşılar konuşulacak, aşı konusunda başarılı ve başarısız ülkeler ayrışacak. Aynı zamanda ABD'de tüm eyaletlerde hala tedirginlik devam ediyor. Trump'un 20 ocak başkanlık devir reslim törenine kadar ne yapabileceğini kimde kestiremiyor. Trump devir teslim törenine katılmayacağını da açıkladı.

Türkiye ile ilgili detaylı risklerden ve fırsatlardan gelecek yazımızda bahsedeceğiz.

Veda etmeden bu cümle ile bitirelim: 2020 yılında pandemi ile tanıştık. Umarız 2021 yılında pandemi ile vedalaşırız.

Herkese sağlıklı günler ve tekrar güzel bir 2021 yılı diliyorum...