Şşt kıskanç!

20 Mayıs 2021 Perşembe, 13:44
A

Gelin bu hafta ülkemizdeki yorucu ve toksik gündemden uzaklaşıp insan ilişkilerindeki yorucu ve toksik davranışları konuşalım.
Ben kıskançlık duygusunu çok iyi ayırt ederim, eşim hariç kimseyi kıskanmam, o da dozajında, mal mülk hiç kıskanmam. Fizik, kıyafet, gelir gider vs. hiç kıskanmadım. O yüzden çok çabuk ayırt ederim o duyguyu. Bazı insanları imrendiğim olmuştur. Azmini, çalışkanlığını, adamışlığını, güzelliğini, zekasını. Bu beni motive etmiştir hep. Çocukluğumdan beri böyle.  Çünkü ben oldum olası kendimi çok severim, geliştirmeye çalışırım, kendimi ve becerilerimi tanırım. Başkasının hakkımda zırvaladıklarının da niyetini kolaylıkla anlarım. Çünkü kendiyle barışık olan insanlar kendiyle barışık olmayan insanlar için inciticidir.

Biliyor musunuz kıskanan insanlar kıskandığı kişiyle iletişimi zayıflatırlar. Her neyi kıskanıyorsa onunla yüzleşmemek için. Peki Instagram bu yüzleşmeden kaçınmayı zorlaştırmıyor mu sizce? 
Gizli ve yedek hesaplar, fake hesaplar, stalklamalar... Ne gereksiz işler?!
Bir de her yazılanı üstüne alınma hastalığı olan ben çok önemliyimciler var ki aman aman! Evlerden ırak...
Benim etrafımda kıskançlık hastalığına tutulmuş çok insan oldu, hala da var...
Bu insanlar yattığı yerden hayatında mucize bekler, en iyi okullara girebilsin, en iyi işlerden teklif alsın, en güzel fiziğe sahip olsun, en güzel eş onun olsun, çok para kazansın, arzulansın, başarılara doymasın. Ama gel gelelim elinde çayı, kahvesi, birası, kanepe tepesinde, üstünde TV battaniyesiyle oturduğu yerden aforizma kusmak dışında hiçbir şey yapmaz. Safi kıskançlık.
O kıskançlık o kadar kemirir ki içlerini şakadan anlamaz, kolay sinirlenir, kompleksleri saklamaya çalışsa da gün yüzüne çıkar, farklılıklara tahammülsüzdür. Sizin hayatla ve kendinizle barışık olmanız onu çileden çıkarır. Çünkü o kendini neden böyle sevemiyor ki?
Şımarıklığa gelince...
Kıskançlık aslında bir nebze şımarıklıktır. Eğer başkasında olan şeylerden istiyorsan çalış, hepsi bu. (Arkadaşlar mevkiden, para puldan, torpilden bahsetmiyorum)
İyi okullar, iyi meslekler için çalış...
İyi bir kariyer için didin...
İyi bir eş için yanlış ilişkilerden kaçın...
İyi bir fizik için boğazını tut, spor yap, yoga yap vs.
İyi bir el becerisi için çalış...
İyi bir arkadaş için önce sen iyi bir arkadaş ol...
Ama anne baba yardımı olmadan bir işini beceremiyorsan, konfor alanlarından çıkamıyorsan, hayatın çalış, ev al, çocuk yap, öl ise, sıkıcıysan ve kıskançsan mutsuzluk kaçınılmaz...
Peki ne mi yapacağız bu insanlarla?
Ben yıllar içinde müthiş bir strateji oluşturdum bunlara.
Görmezden gel, sürekli şakayla karışık takıl, ciddiye alma, özelini kısmen anlat, olabildiğince az iletişim.
Zaten yukarıda demiştim: Kıskançlar eğer mazoşist değilse sizinle iletişimi azaltacak, kompleksleriyle yüzleşmek istemeyecektir. Sizinle iletişime geçmemek için bahaneleri hep vardır. 
Siz unutmayın, 
Kendini sevmek müthiş bir beceri, yalnızken mutlu olabilmek harika, kendini tanımak fevkalade, kendini sevmeyenlere yapabilecek hiçbir şey yok. Haftanızın ve hayatınızın tadını çıkarın.


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları