Kadınlar ve kiloları & Erkekler ve özgüvenleri

06 Mayıs 2021 Perşembe, 12:51
A

Ah şu Instagram kadının üstünde az toplumsal baskı varmış gibi iyice yükledi de yükledi. Filtreli veya çok pahalı hayatlar, mükemmel vücutlar, fitness hocaları, diyetisyenler, sıfır bedenler, influcerlar, çok seksi pozlar falan filan... Gözümüze bu kadar sokunca estetisyenlerin kapısı aşındı, burun estetiği olmayan yok. Erkek kadın üstelik... Spor salonları doldu taştı, herkes sağlıklı yaşamdan öte kaslı vücut istiyor. Filtreler kusursuz vücutlar, yüzler sunuyor sanal ortama. Herkes kompleksli, herkes üzgün... 
Buralarla kafayı bozmuş bizim nesil ve bizden sonrakiler ne siyaset derdi var, ne dünya derdi... 
Artık tanışmalarda kadına spor yapıyor musun diye soran erkekler var. Squat falan?
Bizim Türk erkeğinin çoğu sabah yağlı poğaça, öğlen bol yağlı ekmek arası döner, akşam bandıra bandıra ekmek yemiyormuş, futbol izlemek veya kırk yılda bir halı saha maçına gitmek dışında sporla bir ilgisi varmış gibi yapıyor üstelik bunu.
Aaa diyor ne kıllı, ne çirkin kadın. Ama mesela bunu derken burun kılları ağzına girecek, dişlerini fırçalamıyor.
Hayır kendine bakan erkekleri de tenzih ediyorum da instagramdan da feyz alıp alıp hayallerinizi uçurmayın, gerçekçi olun.
Çünkü sanal alem yalan alem :)
Ya sen diye sorar olursanız...
Üniversite son seneye kadar kilo alma problemim vardı, yer yer kilo almazdım. Son sene iki bölümün ağırlığıyla stresten birden kilo aldım ancak sonradan verdim de asla o kadar zayıf olmadım. 55 ortalamasıyla dolaşıyordum. 60 kilo ile hamile alıp 79 kiloda doğurdum. 19 kilo yavaş yavaş gitti, kaldı son 7 kilo. Nerde eskisi gibi şak diye kilo ver.
Ama şu magazin haberleri beni hasta edecek. 
'2 ay önce doğurdu, formuna geri döndü' , 'Adeta hiç doğurmamış gibi' 
Gerçekten de doğurmamış gibiler. Para konuşuyor elbet ama arkadaş çocuk nereden çıktı ya! Doğuruyor ama gözünde eyeliner var o esnada. Hayır ben de sezaryen oldum, iki saat titredim, ağzımdan sular aktı, üç gün yataktan kalkamadım, kocamsız adım atamadım, rimelli girdim, gözüm sızlayarak çıktım. Bu insanlar hapşırarak doğuruyor kanımca.
Ah şu lohusalığı, hamileliği karantinaya denk gelenler, ah benim gibi hareketli hayatı varken eve tıkananlar...  
Erkeklerdeki yersiz özgüven biraz bizde olsa neler yapacağız...
Neyse arkadaşlar siz yine de bu kapanmalarda çok yemeğe abanmayın, spor spor... Sonra Instagram'da iteleniyoruz... Saygılar ve iyi haftalar...


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları