Evlerine sığmayan çocuklar 

22 Nisan 2021 Perşembe, 22:33
A

Son zamanlarda evden kaçma yaşının 8-9 yaşlara kadar düştüğünü söyleyen istatistiklerle karşılaşıyorum. Hatta Müge Anlı'nın da bu konu üstüne sıklıkla konuştuğunu dile getiriyorlar ama bunu konuşmak için Müge Anlı'nın söylemini beklememek gerekirdi öyle değil mi? Çocukların neden kaçtığını anlamayacak kadar avanak isek bir sabah programının tespitlerine muhtaç kalırız. Ama yalan da yok çocuğu kaçanın çocuğunu buluyor kadın. Bu çocukların neden kaçtığını araştırıp bulmak ise devletin görevi haliyle.
Sosyal medya çok etkili tabii ki ama ailelerin muhafazarlasmasından çok yakınan varmış rehberlik servislerine, psikologlara. 
Ben Z kuşağının, bizden gençlerin yanındayım gayet. Bizden farklı, hatta onaylayamadığımız davranışları olsa da her neslin bir sonraki nesle bakış açısı bu değil midir zaten?
Hep derim, çocuklara din, inanç, siyasi görüş, ideolojik çetelesme, yaşam biçimi gibi konularda baskı yapılmamalı. Zaten bakın yasak bunlar. 
Çocukların gelecekten umudu yok. Ekonomik ve sağlık sorunları ile çevrili etrafları. Üstelik arkadaşlarıyla bile görüşemedikleri bir dönemdeler. 
Evden kaçan çocuklar evlerine sığamıyorlar. Çocuklar evden kaçmasın diye her dediklerini yapmaktan bahsetmiyorum ama doğru bir iletişim kurmak, çocuğun ebeveynlerinden uzak bir dünya kurmasının önüne geçmek gerekiyor.
Bu hafta en şanlı, en güzel bayramlarımızdan biri olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayacağız. Çocuklarımız için milletin egemenliğini el üstünde tutmamız gereken bir dönemde yaşıyoruz. Çocuklarımızı konuşmalıyız artık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Çalışma Bakanlığı'ndan ayrılıp tekrar kurulmasını onaylıyorum, büyük bir hatadan dönüldü kanımca. Ama artık ben Kadın ve Çocuk Bakanlığı'nın tekrar açılmasını istiyorum. Bu ülkenin en büyük aciliyetlerinden biri de budur. Çocuklarımızı evlere sığdırmak için biz yetişkinlerin liste başı işidir bu. Çocukları sevmeniz ve konuşmanız dileğiyle...


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları