Doğayı çıldırttık!

05 Haziran 2021 Cumartesi, 11:03
A

O kadar katlettik ki doğayı en sonunda çıldırdı o da! Deniz salyası yani müsilaj problemi çiğ gibi büyüyor. Marmara Denizi artık bunca kirliliğe, bunca katliama dayanamadı. Belki de dünyada tek olan bu denizi, canlılarını öldürüyoruz. 

Denizde oksijen kalmadığı için balıklar, mercanlar, envai çeşit canlılar yok oluyor. Balıkçılık büyük tehlikede. Kolera tehlikesini de doğuruyormuş bu müsilaj belası.

Bela dediğime de bakmayın, koca İstanbul'un ve diğer sanayi şehirlerinin pisliğini kaldıran canım deniz göre göre bu hale gelince bela derken doğaya haksızlık yaptığımı düşünüyorum. Bu belayı doğa dostu politikalar tercih etmediğimiz için biz çektik kendimize.

Çok çok büyük bir kayıp ve tehlikedir Marmara'nın bu hale gelmesi.

Tarım ve Orman Bakanlığı bir çalıştay başlattı sanıyorum. Herkes, bu işe yardımı dokunabilecek herkes bir an önce harekete geçmeli ve hükümetin de Kanal İstanbul projesini tekrar gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bilim bu günler için var. Denizimiz, toprağımız, ormanımız çok kıymetli. Çocuklarımıza, kendimize, ülkemize ihanettir böyle devam edersek. Umuyorum en yakın zamanda çok da gündem olamayan bu müsilaj sorunu çözülür.

İyi haftalar diliyorum


A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları