Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Uzaylıları Dünya'da canlandırabiliriz'

Amerikalı ünlü biyolog ve girişimci Craig Venter, gelecekte biyolojik 3D yazıcılar sayesinde Dünya dışı yaşam formlarının 'çıktısını alabileceğimizi' öne sürdü. Venter, Uzay'daki genomların yapısını okuyacak robotlar sayesinde yabancı yaşam formlarını Dünya'ya getirebileceğimizi belirtti.

'Uzaylıları Dünya'da canlandırabiliriz'


İnsan genomunun haritalandırılmasında rol oynayan ve kimyasallar yardımıyla bir bakteri hücresine DNA enjekte ederek ilk sentetik yaşam formunu oluşturan Dr. Craig Venter, uzaylı yaşam formlarının Dünya'da hayat bulabileceğini belirtti.

Venter, sentetik yaşam formu deneyine benzer olarak, bir gün tarım ve tıp alanında kullanılabilecek basit organizmaların tasarlanabileceğini ifade etti.

Venter, Uzay'a keşif robotları göndererek Dünya dışı yaşam formlarına ait genom diziliminin okunabileceğini, bu bilginin daha sonra Dünya'da yabancı yaşam formlarının oluşturulmasında kullanılabileceğini söyledi.

'Life at the Speed of Light' adlı en son kitabında yeni düşüncelerine yer veren Venter, "Gelecekte bilgisayar tabanlı yazılımlar aracılığıyla çeşitli sentetik yaşam formları oluşturmak mümkün olacak" ifadesini kullandı.

ABD'li bilim insanı, yepyeni hücreler geliştirmenin, insanlığa sıradışı fırsatlar sunabileceğini öne sürdü.


"MARS'TAKİ HAYATI DÜNYA'DA CANLANDIRACAĞIZ"
Sunday Times'ın haberine göre Venter, 'gelecekte genomlara ait bilginin internet aracılığıyla, hatta Uzay'dan iletilebileceğini, böylece Dünya dışı yaşam arama çalışmalarında da atılım sağlanabileceğini' belirtti.

Venter kitabında, "Robotlar tarafından kontrol edilen genon dizilimi çıkaran birimleri Uzay'a göndereceğimiz günlerden uzak değiliz. Böylece dış gezegenlerde bulunan mikroorganizmaların DNA dizilimini okuyabiliriz. Ardından Dünya'da bu genomları oluşturabileceğiz" ifadesini kullandı.

Venter, bahsettiği yöntem sayesinde Mars'ta bulunan bir genomun, Dünya'da canlandırılması için kullanılabileceğini söyledi.

Venter ve ekibi, 2010 yılında bir test tüpü içinde yapay DNA'dan yeni bir kromozom geliştirmiş ve kromozomu çoğalmayı başardığı bir hücreye nakletmişti.

Deneyiyle sentetik yaşamı ortaya çıkardığını savunan milyarder girişimci Venter, çalışmasını bir bilgisayar icat etmeye benzetmiş ve DNA'yı bir yazılım olarak görebileceğimizi belirtmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!