Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

UİB ihracatı 22 milyar dolara koşuyor

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Şenol Şankaya, Türkiye'nin ekim ayında önce terör, sonra da deprem felaketiyle sıkıntılı günler geçirdiğini, ancak bugüne kadar olduğu gibi bu zorlukları da birlik ve dayanışmayla atlattığını söyledi. Yaşanan zorluklara ve ABD, AB kaynaklı ekonomik risklere rağmen Türk ekonomisinin istikrarlı büyümesini sürdürdüğünü dile getiren Şenol Şankaya, bu durumun moral verici olduğunu ifade etti.

UİB ihracatı 22 milyar dolara koşuyor

UİB Koordinatör Başkanı Şenol Şankaya, UİB'in ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. "Ekim ayı ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarak 1 milyar 871 milyon 642 bin dolara ulaştı. Bu gidişatla 22 milyar dolar seviyelerini yakalayacağız" dedi.
Türkiye'nin ekim ayında önce terör saldırılarıyla sarsıldığını, ardından Van'da yaşanan depremle Türk halkının yaşadığı üzüntünün daha da arttığını kaydeden Şenol Şankaya, "Şehit olan askerlerimize ve depremde ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralı vatandaşlarımızın da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum" diye konuştu.
Türk sanayicileri olarak teröre prim vermeden, yüksek moralle ülke genelinde yatırımlarına ve üretime devam edeceklerini dile getiren Şankaya, deprem yaralarının sarılması için de üzerlerine düşeni yerine getireceklerini söyledi.
Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren UİB Koordinatör Başkanı Şenol Şankaya, küresel ekonomide kırılgan yapının halen sürdüğünü, böyle bir ortamda sürdürülebilir döviz kuru rejiminin üreticiler ve ihracatçılar için hayati bir öneme sahip olduğunu açıkladı.
Şankaya, "Dünya ekonomisinin yavaşlama riski çok yüksek. Avrupa Birliği, Yunanistan başta olmak üzere İspanya, Portekiz ve İtalya'nın ön plana çıktığı borç krizini çözme konusunda rahatlatıcı bir çözümü henüz bulamadı. Yine ABD'de yaşanan benzer sorunlar da varlığını sürdürüyor. Çin'de son dönemde yaşanan fiyat artışları ülke ekonomisi için soru işaretlerinin artmasına sebep oldu. Bütün bunları üst üste koyduğunuzda son derece kaygan bir zemin üzerinde hareket ettiğimiz anlaşılıyor" dedi.
Böyle bir dönemde son bir ay zarfında döviz piyasasında çok ciddi hareketle olduğunu anlatan Şenol Şankaya, Merkez Bankası'nın bu zaman diliminde faal rol oynamasının önemli olduğunu söyledi. Döviz fiyatlarının global rekabet için önemli olduğu kadar, istikrarsız, yüksek kur artışlarının firma kredi borçları ve üretim maliyetleri üzerinde de negatif bir rol oynayacağını dile getiren Şankaya, bu durumun da firmaların sıkıntı yaşamasına, dolayısıyla genel ekonomi üzerinde tehdit oluşturmasına neden olacağını söyledi.
Şankaya, önümüzdeki aylarda Merkez Bankası'nın yanı sıra ekonomi yönetiminin de üretimi destekleyici yönde alacağı yeni kararlarla ekonomide istikrarın süreceğine inandıklarını söyledi.
UİB İHRACATI 22 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR
Yılbaşından beri artış trendinde olan ihracatın ekim ayında da istikrarını bozmadığını dile getiren UİB Koordinatör Başkanı Şankaya, "Ekim ayı ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarak 1 milyar 871 milyon 642 bin dolara ulaştı. Bu gidişatla 22 milyar dolar seviyelerini yakalayacağız" dedi.
Şankaya sözlerini şöyle sürdürdü:
"2011'in ilk 10 ayını kapsayan 1 Ocak - 31 Ekim tarihleri arasındaki ihracat ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış göstererek 17 milyar 824 milyon 551 bin dolara çıktı. UİB'e bağlı 5 ihracatçı birliğin 1 Kasım - 31 Ekim tarihleri arasındaki 1 yıllık ihracatı ise bir önceki yılın verileriyle kıyaslandığında yüzde 13 oranında artarak 20 milyar 998 milyon 726 bin dolar seviyelerine ulaştı".
Ekim ayında da UİB'in toplam ihracatının yüzde 86'sını karşılayan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), ihracatını yüzde 5 oranında artırarak 1 milyar 609 milyon 647 bin dolar seviyesine yükseltti. OİB'in ilk 10 aydaki ihracatı 15 milyar 293 milyon 300 bin dolar olurken, 1 Kasım 2010 - 31 Ekim 2011 dönemindeki bir yıllık ihracatı ise 18 milyar 12 milyon 943 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle OİB, yılsonundaki 18 milyar dolarlık hedefin aşılacağının sinyallerini vermiş oldu.
OİB gibi Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) ihracatı da ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artış gösterdi. Ekimde 94 milyon 584 bin dolarlık ihracat hacmi yakalayan UTİB'in, ilk 10 aydaki ihracatı 928 milyon 618 bin dolara, son 1 yıllık dönemdeki ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında yükselerek 1 milyar 102 milyon 579 bin dolara çıktı.
Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) ihracatı ise, ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında azalarak 34 milyon 611 bin dolar oldu. Buna rağmen UHKİB aracılığıyla ilk 10 ayda yapılan toplam ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 441 milyon 723 bin dolar seviyesine yükseldi. UHKİB'in 1 Kasım 2010 - 31 Ekim 2011 arasındaki 1 yıllık dönemdeki ihracatı da bir önceki yıla göre yüzde 9 artış gösterdi ve 532 milyon 123 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.
Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (UMSMİB), ekim ayı ihracatı da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 oranında yükselerek, 20 milyon 108 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. İlk 10 ayda ise UMSMİB'in ihracatı bir önceki yılın verileriyle karşılaştırıldığında yüzde 4 oranında artarak 147 milyon 767 bin, yıllık bazda da yüzde 8 artışla 184 milyon 655 bin dolara çıktı.
UİB'e bağlı birlikler arasında ekim ayını rekor ihracat artışıyla kapayan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) oldu. Ekimde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39 artışla 10 milyon 699 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren UYMSİB, yılın ilk 10 ayındaki ihracatını ise bir önceki yıla göre yüzde 1 artışla 90 milyon 209 bin dolara, son 1 yıllık dönemde ise yüzde 3 artışla 102 milyon 345 bin dolar seviyesine yükseltti.
UİB Genel Sekreterliği üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında listelenen sektörlerin toplam ihracatı ise ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50'lik artışla 101 milyon 989 bin dolar olarak gerçekleşti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!