Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Uçak krizi dünya basınında

Türkiye'nin askeri kargo taşıdığı şüphesiyle Moskova'dan Şam'a giden Suriye Havayolları'na ait bir yolcu uçağını dün akşam saatlerinde askeri jetler eşliğinde Esenboğa Havalimanı'na mecburi inişe zorlaması, dünya basınında da büyük ilgi topladı.

Uçak krizi dünya basınında

Gazeteler ve haber ajansları Türkiye'nin bu adımının iki ülke arasındaki zaten yüksek olan tansiyonu iyice yükseltebileceğini belirtirken, Suriye'nin olayla ilgili sessizliğine vurgu yaptı.
NEW YORK TIMES: Türkiye dün Suriye'ye ait bir yolcu uçağını askeri kargo taşıdığı şüphesiyle Ankara'ya indirerek, Türk sivil uçaklarına Suriye hava sahasından uzak durma uyarısında bulunarak ve Suriye bombalarının Türk topraklarına düşmeye devam etmesi halinde vereceği yanıtın güçleneceği uyarısında bulunarak iki ülke arasındaki tansiyonu birden yükseltti. Suriye'den henüz bir açıklama gelmedi.
ASSOCIATED PRESS: Türkiye ile Suriye arasındaki tansiyonun daha kapsamlı bir bölgesel çatışmaya neden olabileceğinden korkulurken, Türk jetleri dün bir Suriye yolcu uçağına silah ya da benzeri askeri ekipman taşıdığı şüphesiyle Ankara'da zorunlu iniş yaptırdı. Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zubi olayla ilgili yorum yapmayı reddetti.

FINANCIAL TIMES: Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkiler bu olay nedeniyle daha da gerildi. Rusya lideri Putin'in gelecek hafta yapacağı Türkiye ziyaretini iptal etmesinin hemen ardından son yaşanan olay Türkiye'nin Rusya ile ilişkisine de yansıyabilir. Çin ve Rusya'nın vetosu nedeniyle BM Suriye'ye silah ambargosu uygulamıyor. Rusya Suriye'ye silah desteği yapmakla eleştiriliyor.

THE TIMES: Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkiler geçtiğimiz hafta savaş noktasına geldi ve Türk ordusu sınırdaki etkinliğini artırdı. Hükümetin Suriye politikası eleştirilmeye başlandığı ve kamuoyu yoklamaları halkın büyük çoğunluğunun savaşa karşı olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!