Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

SPK çözüm bulacaktır

Turkcell'in İsveçli hissedarı TeliaSonera'nın Dünya Başkanı Per-Arne Blomquist, Turkcell'deki yönetim yapısına ilişkin, "Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) soruna, Türkiye'deki tüm yatırımcıları da memnun edecek adil bir çözüm bulacağından şüphemiz yok" dedi.

SPK çözüm bulacaktır

24 Haziran'da yapılacak olan Turkcell Genel Kurulu öncesinde AA muhabirinin soruların yanıtlayan Blomquist, TeliaSonera olarak, 24 Haziran Pazartesi günü yapılacak olan ve temettü dağıtımını da içeren Genel Kurul'un başarıyla sonuçlanması için tüm çabayı göstereceklerini ancak, sorunu tek başlarına çözemeyeceklerinin de bilinci içinde olduklarını belirtti.

Sürecin çözüm yolunda ilerlenmesinin son derece önemli olduğunu belirten Blomquist, şunları kaydetti:

"Hem Borsa İstanbul'da hem de New York Borsasına açık olan Turkcell yönetimindeki tıkanıklığı çözmek üzere SPK'nın yaklaşımı diğer yabancı yatırımcılar tarafından da yakından takip edilmektedir. SPK'nın soruna, Türkiye'deki tüm yatırımcıları da memnun edecek adil bir çözüm bulacağından şüphemiz yok.

Bununla birlikte, şirketin hissedarlarını temsil eden mevcut yönetim kurulu üyelerinin görevden alınarak yerlerine tümüyle SPK tarafından seçilmiş üyelerin atandığı bir yönetim kurulunun kabul edilemeyeceği, bu durumun, hem Türkiye'deki hem yurtdışındaki hissedarların menfaatlerine aykırı olacağı da açık."

Turkcell'in sahipliği konusunda uzun süreden beri devam eden tartışmaların bir an önce sonlandırılması gerektiğini vurgulayan Blomquist, "TeliaSonera Turkcell'in kurucu ortaklarından birisi ve yüzde 38 hisse ile uzun dönemli stratejik yatırımcısıdır. Yönetim Kurulu'nda tıkanıklığa neden olan hissedarlar arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesi için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Turkcell'in Türkiye'de ve başka ülkelerde gelişmesi ve kurumsal yönetim ilkeleriyle uyumlu olması konularında bizlerle aynı düşüncede olan hissedarlar ile işbirliğine açığız" değerlendirmesinde bulundu.


"MEVCUT YAPIDAN HOŞNUT DEĞİLİZ"

Blomquist, mevcut tıkanıklığın nedeni olarak Çukurova ile Altimo arasında sahiplik tartışmalara söz konusu olan hisseler nedeniyle Privy Council'de açılmış olan davadan henüz bir kararın çıkmamış olmasını belirtti.

TeliaSonera'nın uzun süreden bu yana, Turkcell'in ulusal ve uluslararası kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda işlevini sürdürebilmesi için yönetim kurulundaki bağımsız üye sayısının artırılması konusunda çaba harcadığına işaret eden Blomquist, "Karmaşık hissedarlık yapısından kaynaklanan, küçük hissedarın büyük hissedarın kararlarını bloke etmesine neden olan, başka bir deyişle azınlığın çoğunluğa tahakküm etmesine sebep olan mevcut yapıdan hoşnut değiliz. En iyi ve hakkaniyetli çözümün, ortakların hisseleri oranında doğrudan temsil edilmesi olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.


"3 MİLYAR DOLARLIK BİRİKMİŞ KAR"

Blomquist, 24 Haziran Pazartesi günü Genel Kurul'u yapabilmeyi ve kar paylarını dağıtabilmeyi ümit ettiklerini belirterek, "Turkcell'in kar payı dağıtımındaki gecikmeden en fazla yüzde 38 hisse ile en büyük ortağı olan TeliaSonera'nın etkilenmekte olduğu açıktır. 2010 yılından bu yana yaklaşık 3 milyar dolarlık birikmiş kar payı tutarının şirketin kar payı dağıtım politikasına uygun olarak dağıtılmasına tam destek veriyoruz" dedi.

Bloomquist, TeliaSonera'nın Turkcell'i büyük potansiyeller barındıran Türkiye'de ve başka ülkelerde yeni yatırımlar vasıtası ile daha etkin ve büyük bir güç haline getirecek sürece azami katkı sağlayabilmek oluğunu belirtti.

Per-Arne Blomquist, "TeliaSonera, şeffaf ve dürüst çalışan, kurumsal yönetim ilkelerini benimseyen bir kurum olarak, ortaklarıyla da her zaman adil bir paylaşım içinde olmuştur ve olmaya devam edecektir" dedi.


4 ÜYE SEÇİLEMEZSE SPK 2 ÜYE ATAYACAK

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş da, "Pazartesi günü genel kurul var. Şirket yönetim kurulu genel kurulu toplantıya davet etti. Toplanıp toplanamayacağını pazartesi günü göreceğiz. Şirket toplanır 4 tane üyesini seçerse bizim açımızdan problem yok. Ama seçmezse şunu söyledik; SPK en az iki tane daha yönetim kurulu üyesini atayacak" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!