Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sanayi üretiminde yüzde 4'lük azalma

Sanayi Üretimi bir önceki aya göre yüzde 4, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.1 azaldı.

Sanayi üretiminde yüzde 4'lük azalma

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı sanayi üretim Endeksini açıkladı. Açıklamada; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 4.0 azaldığı belirtilerek, 2013 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 4.6, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 4.3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin 1.4 azaldığı ifade edildi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.1 azaldı.

2013 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 7.2 azaldığı kaydedilen açıklamada, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 0.6 arttığı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin ise yüzde 0.7 azaldığı aktarıldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüşün sermaye malı imalatında gerçekleştiği belirtilen açıklamada, Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2013 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüşün yüzde 5.8 ile sermaye malı imalatında gerçekleştiği kaydedildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleştiği aktarılan açıklamada, imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüşün yüzde yüzde 14.2 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleştiği belirtildi. ,

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!