Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Osman Müftüoğlu: Ben de çift maske kullanıyorum

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu maske kullanımı konusunda en çok merak edilen sorulardan biri olan 'çift maske kullanmak daha mı etkili?' sorusuna yanıt verdi. Müftüoğlu, "İtiraf edeyim, ben de sokakta ve klinikte kesinlikle çift maske kullanıyorum" dedi.

Osman Müftüoğlu: Ben de çift maske kullanıyorum

Osman Müftüoğlu Hürriyet gazetesindeki yazısında vatandaşlardan gelen 'çift maske' kullanımı ile ilgili soruya yanıt verdi. 

Birden fazla maske takmanın daha güvenli olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt olmadığını belirten Müftüoğlu, "Pandemi uzadıkça tedbirler de farklılaştı, son zamanların dikkati çeken önemli değişimlerinden biri ise çift maske kullanımı oldu. ABD'de seçilmiş başkan Joe Biden'ın birden fazla maske takmaya başlaması konuyu daha da güncelleştirdi. İtiraf edeyim, ben de sokakta ve klinikte kesinlikle çift maske kullanıyorum. Ama hemen belirtelim, elimizde birden fazla maske takmanın daha güvenli olduğunu gösteren net ve açık bir bilimsel kanıt yok. Ama bana göre yine de riskli alanlarda görev yapanların muhtemel bir hava sızıntısını sınırlamaya yardımcı olmak amacıyla ekstra bir önlem olarak birden fazla maske kullanmaları yanlış bir düşünce olmasa gerek" ifadelerini kullandı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!