Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Örümcek zehirlenmesinde aşı umudu

Brezilyalı bilim insanlarının oluşturduğu sentetik bir proteinin tavşanları örümcek zehiri etkilerinden koruduğu gözlemlendi.

Örümcek zehirlenmesinde aşı umudu

Araştırmacılar Vaccine dergisine sunduğu raporda yeni üretilen panzehirin her yıl binlerce hayat kurtarabileceğini açıkladı.


Loxosceles cinsi bir örümcek geçtiğimiz yıllarda Brezilyada yedi bin kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. Bu gruba ait ölüm meleği ve kahverengi örümcekler tüm dünyada bulunuyor. Bu örümceklerin ısırıkları açık yaralara sebep olurken, sonrasında iç kanama ve böbrek yetmezliği gibi çok daha ciddi etkilere yol açabiliyor.

Deneylerde araştırmacılar zehre karşı antikor görevi görecek sentetik proteini yaratmak için örümcek zehiri kullandılar. Brezilya'daki Federal de Minas Gerais Üniversitesinden Dr. Carlos Chávez-Olortegui yaptığı açıklamada, "Mevcut panzehirler saf zehirlerle yapılır ve bu panzehirleri kullanması da insan sağlığına zarar verebilir. İnsanları örümcek ısırıklarından koruyan ama ayni zamanda ciddi yan etkileri bulunmayan yeni bir yöntem geliştirmek istedik" dedi.


Uzmanlar araştırmanın dünya çapında binlerce hayat kurtarabilecek yeni nesil aşıların başlangıcı olabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar yeni proteini laboratuvar ortamında tavşanlar üzerinde denedi.Aşılanmış tavşanların zehir enjeksiyonu sırasında deri hasarları ve kanamalardan korunduğu gözlemlendi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!