Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mekke'nin Fethi programı online yapılacak 

Anadolu Gençlik Derneği'nin her sene düzenlediği Mekke'nin Fethi programı bu yıl online yapılacak. 

Mekke'nin Fethi programı online yapılacak 

Mekke'nin Fethi programı TV5, Kanal42 ve AGD TV ekranlarında ve tüm sosyal mecralarda yayında olacak. 

Anadolu Gençlik Derneği Bursa Şube Başkanı Hamza Gürsel programla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Fetih, bütün güzel manaları üzerinde toplar. Mekke'nin Fethi, İlk ve en büyük fetihtir ve dahi basit bir tarihi olay değildir. Fethin, süreci ve sonuçları değerlendirildiğinde Efendimiz(s.a.v.)'in hayatında, İslam ve insanlık tarihinde çok önemli olduğu görülür. Efendimiz(sav)'in "Ben savaş peygamberiyim" ve yine "Ben rahmet peygamberiyim." deyişinin izdüşümüdür adeta bu Fetih. Bundandır ki alınacak dersler çoktur. Her şeyden önce en büyük zulümler görerek ayrılmak zorunda kaldığı Mekke şehrine muzaffer bir komutan olarak girdiğinde başı devesinin üzerinde secdededir... Herkes yaptığı zulümlere karşılık nasıl bir ceza gelecek diye beklerken affetmek, Efendimiz(sav)'in yolu olmuştur. En şatafatlı konutlarda yaşama kudreti varken, en azından Fetih'ten önce Mekke'de el koyulan evini geri alabilecekken onun tercihi Medinedeki iki odalı evi olmuştur. Ayrıca Mekke halkı, Efendimiz(sav)'in uygulamalarıyla kendilerini mağlup ve işgal edilmiş bir şehrin halkı olarak hissetmediler.. Çünkü onlar hak ve sorumluluklar bakımından zaferi kazananlarla eşit olduklarını yaşayarak gördüler. 

Şükür, tevazu, merhamet, adalet... ve daha nice dersler... Müslümanların güçlenmesi ve dünyanın herkes için yaşanabilir olmasının adeta numunesi olmuştur Mekke'nin Fethi. Bizler de Anadolu Gençlik Derneği olarak bütün insanlığın saadet bulmasını, bu değerlere sımsıkı sarılmakta ve bu dersleri talimde görüyoruz. 31 Aralık Perşembe günü herkesi Mekke'nin Fethini birlikte idrak etmeye ekran başına davet ediyoruz. 

Pandemi sebebiyle uzaktan gerçekleştirilecek olan Mekke'nin Fethi Programımızın içeriğinde Kuran'ı Kerim tilavetleri, Mekke'nin Fethi ile ilgili konuşmalar, ezgiler, tiyatral gösteri, kum sanatı olacak. Program, pandemi öncesi ülkenin tüm il ve ilçelerinde yapılmaktaydı. Ancak,tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 nedeniyle sadece AGD Genel Merkezimiz tarafından İstanbul'da bir salonda icra edilecektir.."  

 

Mekke'nin fethi programıyla ilgili yapılan AGD'den yapılan açıklama ise şu şekildedir; 

"Miladi takvimle 2020 yılını birkaç gün sonra geride bırakacağız ancak unutmamamız gereken olaylar var. Biz birbiri ardına gelen gündüz ve gecelerin her insan için iyiden, doğrudan, faydalıdan, haktan ve adaletten yana olmak için bir imkân olduğuna inanıyoruz. Yine biz iki günü birbirine eşit olanın ziyanda olduğuna inanıyoruz. Her yeni gün yaptığımız iyiliklere, güzelliklere, faydalı ve doğru işlere daha fazlasını katma imkânımız var ve biz ulaştığımız zaman nimetinin bu yönde kullanılması gerektiğinin bilincindeyiz. Suriye'de iç savaş onuncu yılını bitirmek üzere. Filistin toprakları 70 yılı aşkındır işgalci İsrail tarafından işgal altında. Yemen'de acımasız bir iç savaş devam ediyor, sadece bombalar değil açlık ve salgınlarda binlerce çocuğun ölüm nedeni. Libya'da sular durulmuş değil. Doğu Türkistan Müslümanlarına yönelik baskılar gün geçtikçe artarak devam ediyor.

Nijerya'dan Somali'ye Müslümanların yaşadığı birçok Afrika ülkesinde çatışmalar nedeniyle kırsal alanlar boşalmış, yüz binlerce insan toplama kamplarında yaşıyor.

Diğer taraftan 7 milyar 600 milyon insanın yaşadığı bu gezegenimizde her 5 saniyede bir 1 çocuk açlık nedeniyle ölüyor. Her 4 saniyede 1 bir insan mülteci pozisyonuna düşüyor. Son 5 yıl içerisinde on binlerce insan Akdeniz'i aşmaya çalışırken yaşamını yitirdi. Avrupa'ya ulaşan çocuklardan on binlercesi kayıp, kendilerine ulaşılamıyor. Her gece 800 milyondan fazla insan aç yatıyor. Yaklaşık 1 buçuk milyar insan sağlıklı içme suyundan mahrum ve 2 milyar insanın
yoksulluk sınırının altında hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Pandemi nedeniyle yukarıda belirtilen vahim olayların daha da kötüye gittiğini maalesef görmekteyiz. İnsanlık bu yıl hem açlık, hem virüs hem de yüz yıldır insanlığı etkisi altına alan Emperyalizm ve Siyonizm planlarıyla mücadele etmek zorunda bırakılıyor. Emperyalist güçler tüm bunlar olurken hem kendi ülkelerinde hem de sömürdükleri birçok ülkede insanları farklı şekillerde uyutup uyuşturarak kitleleri duyarsızlaştırıyorlar ve hakikati örtbas ediyorlar. Dünyanın birçok yerinde insanlar savaşların ve çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi verirken, emperyalizm eğlence sektörünün renkli ışıklarıyla geniş kitlelerin gözlerini boyuyor ve farklı uğraşlarla insanların gerçeklerden uzaklaştırılması adına her yıl olduğu gibi bu yılda farklı kutlamalar ile insanlığı etkisi altına almaya devam ediyor. Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 31 Aralık gecesinde yüzlerce noktada Mekke'nin Fethi Programını yıllardır düzenliyoruz.

Bu yıl pandemi nedeniyle bir araya gelemediğimiz şu günlerde Mekke'nin Fethi'ni her yıl olduğu gibi aynı coşkuyla sesimizin ulaştığı tüm Dünya'daki hanelerde kutlamak adına online olarak düzenliyoruz. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe'nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın
derdindeyiz.

Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam'a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim'in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır.

Fetih; insanın, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir.

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımız kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz.

Bu yıl ekranlardan düzenleyeceğimiz Fetih Buluşmasının "Yeni Bir Dünya'nın kurulmasına ve 7 Milyar insanlık âleminin saadetine vesile olması inancıyla programımıza 7'den 70'e, Edirne'den Kars'a, Avrupa'dan Afrika'ya, Balkanlardan Amerika'ya aynı duyguyu paylaşan herkesi davet ediyoruz. Tüm halkımız mekkeninfethi.com adresinde programımızın detaylarıyla ilgili bilgi sahibi olabilir ve isimlerine özel hazırladığımız 'online davetiye'ye ulaşabilir.

31 Aralık Perşembe gününün akşamı tüm halkımızı ailesiyle beraber ekranlarının başına davet ediyor ve bu Fetih coşkusunun evlerimizden tüm insanlığa yayılmasını temenni ediyoruz. Programımız TV5 ve Kanal42 ekranlarından ve sosyal medya hesaplarımızdan canlı olarak yayınlanacaktır." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!