Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kredi kartı olanlar dikkat!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), uzun süredir gündemde olan kredi kartlarına tek limit uygulaması konusundaki çalışmalarını tamamladı. Uygulamaya göre, limitler, kart sahibinin aylık gelirinin 4 katı ile sınırlandırılacak.

Kredi kartı olanlar dikkat!

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, uygulamanın artılarını ve eksilerini İHA'ya açıkladı. Ağaoğlu, toplam kredi kullanım borcunun artması ile ilgili olarak "Tüketiciler derneği olarak bu gelişmeyi vahim olarak nitelendiriyor ve dikkatle izliyoruz. Tüketici kredileri geçen yıla göre yüzde 25 oranında artarak Haziran sonu itibariyle 222 milyar TL'yi geçti. Şu an itibariyle 250 milyar TL civarında olduğu düşünülüyor. Anlaşılıyor ki tüketiciler borcu borçla çeviriyor, hane halkı borcu artıyor. Çünkü enflasyon oranın 3 katında borçlanmanın artması demek, Türk insanının borcu borçla ödediğini ortaya koyuyor. Dolayısıyla insanlar ayağını yorganına göre uzatmalı. Özellikle bankaların harcama konusundaki adeta taciz derecesindeki tahriklerine aldanıp cazip olarak sunulan kredilerin peşinden koşmamalı. Tüketiciler dikkatli olmalı. Önümüzdeki bayramı huzurlu geçirmek istiyorlarsa bütçelerini zorlayacak harcamalardan kaçınmalıdırlar" dedi.

"KADEMELİ OLARAK AZALTILMALI"

Kredi kartlarına tek limit uygulamasıyla ilgili olarak limitlerin kademeli olarak azaltılmasının yerinde olacağını ifade eden Aydın Ağaoğlu, "Şu an topla 250 milyar TL'ye ulaşan tüketici kredilerin yaklaşık 3'te 1'i kredi kartı borçlarından kaynaklanıyor. Tek limit uygulaması aslında kredi kartı kanunun getirilmiş bir düzenleme. Fakat 7.5 yıl üzerinden geçmesine rağmen bu güne kadar bankalar bu kurala riayet etmedi, BDDK da gerekli müdahaleyi yapmadı. Tek limit getirilmesi ile bir kişinin aylık geliri bin TL ise 4 bin TL'den fazla limiti olmayacak. Bu uygulamaya geçildiğinde 4 tane olumsuzlukla karşılaşacağız. Borcu borç ile kapatmakta olan tüketiciler aniden zor durumda kalacaklar. Ayrıca taksitli alışveriş nedeniyle limitini gelirinin 4 katının üzerinde aşmış olan tüm kart kullanıcılarının bütün kartları bloke olacak. Kayıt dışı ortaya çıkacak. Kredi kartı limitlerinin dolduğundan ötürü nakit ile yapılan alışverişlerde belge takibi mümkün olamayabilecek. Kayıt dışından ötürü devlet vergi kaybına uğrayabilecek. Piyasalar allak bullak olacak alışveriş bıçak gibi kesilebilir. Bu uygulama 7.5 yıl önce kademeli olarak hayata geçirilseydi yararlı olabilirdi. Böyle bir uygulamayı hemen hayata geçirmek 180 km ile giden aracın ani frenle durmasını sağlamak gibi olur ki araç takta atar ve içindekiler hasar görür. Tek limit yerinde bir uyulama olabilir ancak öncelikle piyasaların ve tüketicilerin buna hazırlanması lazım. Şu anda kullanımda olan 57 milyon kredi kartının tek limit uygulaması devreye girer girmek yaklaşık 50 milyonu kullanılamaz hale gelecek. Limitlerin kademeli olarak azaltılması halinde yerinde bir uygulama olacaktır" dedi.

DÖVİZLE BORÇLANMA

Döviz ile borçlanmanın tüketici kredilerinde kanunla yasaklandığını belirten Ağaoğlu, "Dövizle borçlanma imkanı olsaydı da onlara söyleyeceğimiz şu idi; Geliriniz yabancı para biriminden ise o para biriminden borçlanmanızda sakınca yok. Siz Türiye'de yaşıyor bu ülkenin para birimi ile gelir elde ediyorsanız aman bütçenizi göz önünde bulundurun" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!