Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kısıtlamalar esnetilecek mi? Ateş Kara'dan açıklama

"15 Şubat'ta mekanlar açılacak" iddiasına yanıt veren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara, yeni normal kurallar çerçevesinde bir hazırlık içine girilmesi gerektiğini belirterek "Risk grubundaki büyüklerimizi aşılarsak şubatta rahatlayabiliriz" dedi.

Kısıtlamalar esnetilecek mi? Ateş Kara'dan açıklama

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun analizleri tamamlanan Çin'in CoronaVac aşısına "Acil Kullanım Onayı" vermesinin ardından ilk aşı Ankara Şehir Hastanesi'nde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerine yapıldı. Türkiye'de yarın başlayacak olan aşılama programıyla birlikte salgının kontrol altına alınması beklenirken, kasım ayında getirilen Kovid-19 tedbirlerinin de ne zaman esnetileceği merak konusu oldu.

"RİSK GRUBUNDAKİ BÜYÜKLERİMİZİ AŞILARSAK ŞUBATTA RAHATLAYABİLİRİZ"

Türkiye'nin Nabzı programına konuk olan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bir süredir konuşulan "15 Şubat'ta restoranlar ve kafeler açılacak" iddiası ile ilgili açıklama yaptı.

Kara, "Bizim öncelikle birkaç parametreyi birlikte değerlendirmemiz gerekiyor. Bir an evvel kendimizi, kontrollü ve yeni normal kurallar çerçevesinde bir normale dönüşe hazırlamamız gerekiyor. Özellikle çocuklarımızın okulları, gençlerimizin üniversiteleri ve ekonomik yaşamın devamı için aynı şekilde hazırlanmamız gerekiyor. Öncelikle bizim temel amacımız sağlık ve olmazsa olmazımız kayıplarımızı azaltmak. Ama hemen bunun arkasında bir planlamanın olması gerekiyor. O bakımdan aşılar çok önemli. Özellikle kayıplarımızı hızla azaltabilirsek, risk grubundaki büyüklerimizi aşılarsak şubatta rahatlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!