Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kaptan evinde keyif çatacak

Kayalara çarparak yan yatan Costa Concordia isimli yolcu gemisini terk etmekle suçlanan kaptan Francesco Schettino, "Kaçmadım, filikaya düştüm" dedi. Savunması inandırıcı bulunmasa da kaptan cezaevinden çıkarılıp ev hapsine alındı. Savcı da karara "Evde keyif çatacak" diye tepki gösterdi.

Kaptan evinde keyif çatacak


İTALYA'da cuma günü meydana gelen 11 kişinin öldüğü, 23 kişinin hâlâ kayıp olduğu gemi kazasına yol açmakla suçlanan kaptan Francesco Schettino, üç saatlik sorgulamasında binlerce kişinin hayatını kurtardığını iddia etti. Kaptan, "Çarpmanın ardından gemi 90 derece yattı. Gemideki yolcuları tahliye ederken ayağım kaydı birden kendimi filikanın içerisinde buldum. O sırada filika hareket etti ve denize indik. Üzerimdeki can yeleğini bir yolcuya verdiğim için sadece ceketim vardı. Yeniden gemiye tırmanmak mümkün değildi" dedi.
Tüm kaptanlar filikada
Ancak savcı Francesco Verusio, aynı filikada 2'nci kaptan Dimitri Christidis ve 3'üncü kaptan Silvia Coronica'nın da olduğunu, bunun da kaptanın yalan söylediğini ortaya çıkardığını savundu. Buna rağmen Ağır Ceza Hâkimi Valeria Montesarchio, kaptanın psikolojik durumunu göz önüne alarak tutukluluk halini ev hapsine çevirdi.
Eşi: Saygı gösterin
Hâkimin kararına, savcı Francesco Verusio ve kazazedeler büyük tepki gösterdi. Savcı, "Kararı anlamakta çok güçlük çekiyorum. Kaptan, yolcularını kaderlerine terk edip kaçtı. Ölümlere, kayıplara neden oldu. Cezaevi yerine evine gönderildi, şimdi keyif çatacak. Bu kararın gerekçelerini öğrenip, kaptanın cezaevine konulması için çaba sarf edeceğim. Adalet bu değil" diye isyan etti. Kaptanın eşi Fabiola Russo ise, medyaya seslenerek, "Bir insanın dramına saygı gösterin" dedi.

TITANIC kadar ünlü olacak

11 Oscar ödüllü "Titanic" filminin başarısından sonra "Costa Concordia" kazasının da beyazperdeye aktarılacağı belirtiliyor. ABD'li ünlü yapımcı kardeşler Bob ve Harvey Weinstein, geçen cuma gerçekleşen kazayı beyazperdeye aktarmak için harekete geçti.

Küfreden Yarbay halkın kahramanı oldu

Kaptan Schettino'ya gemisine dönmesi için sert emirler veren Livorno Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Yarbayı Gregorio De Falco, kahraman ilan edildi. Falco'nun kaptana söylediği "Şimdi gemini terk ettiğin gibi git tekrar görevinin başına dön. Gemine dön, yoksa si...im. Bu bir emirdir" sözleri tişörtlere basıldı. Tişörtler yok satıyor.

Tek sıra kurtuldular

Costa Concordia'nın yan yatması sonrası kaza yerine giden helikopterlerden çekilen gece görüş görüntüleri, yolcuların metrelerce yüksekten can kurtaran sandallarına ulaşmaya çalışmasını gözler önüne serdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!